05 Aralık 2020 Cumartesi Saat:
10:39
12-01-2013
  

6. Uluslararası Erbain Konferansı 2013

Avrupa Ehlibeyt Alimler Birliğin ve Avrupa Ehlibeyt Gençliğinin de katıldığı toplantı Belçika Beringen Ehlibeyt Camii İmamı Sayın Yakup Kumak`ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Facebook da Paylaş06.01.2013 Pazar günü Almanya'nın Gelsenkirchen şehrinde, Hüccetül İslam şeyh Muhammed Mucahidi öncülüğünde İmam Ali Camii tarafından tertiplenen 6. Uluslararası Erbein Konferansı görkemli bir şekilde yapıldı.

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden özellikle Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya ve Almanya'nın çeşitli bölgelerinden önemli şahsiyetlerin katılımıyla yapılan toplantıya, Ayetullah Hamanei'nin Almanya temsilcisi Ayetullah Ramazani, Ayetullah Sistani'ya bağlı Alulbeyt Müessesi Türkiye Müdürü ve Ayetullah şehristani'nin temsilcisi Hüccetu'l İslam Rahmi Onurşan Rahmani ve Türkiye'nin seçkin simalarından Ehlibeyt dostu Prof. Hüseyin Hatemi katıldı.

Avrupa Ehlibeyt Alimler Birliğin ve Avrupa Ehlibeyt Gençliğinin de katıldığı toplantı Belçika Beringen Ehlibeyt Camii İmamı Sayın Yakup Kumak'ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Konferansın sunuculuğunu Einthoven Ehlibeyt Camii İmamı ve Haydar Kültür ve Yardımlaşma Derneği başkanı Hüccetü'l İslam Sayın Hüseyin Akay yaptı.

Açılış konuşmasını yapan Mucahidi hoca, Sefer ayında gerçekleşen Resulullah Efendimizin vefatı ve İmam Hasan Mücteba'nın şehadetleri nedeniyle şehitlerin ruhuna fatiha okunmasını istedi. Ardından Erbein Konferansının camiilerimizden çıkartılıp salonlarda yapılma nedenini açıklayan Mücahidi hoca, İmam Hüseyin'in evrensel bir değer olduğunu ve herkesin rahat bir şekilde gelebileceği yerlere kadar ulaştığını belirtti. Salonlara her dinden ve inançtan insanın gelebildiğini söyleyen Mücahidi, artık insanlığın bu değeri Avrupa'da da tanımaya başladığını belirtti.

“çocuklarımıza, Ehlibeyt isimlerini verip onları “neden benim ismim Hasan, Huseyin, Ali, Fatıma, Zeynep?” diye çocukları bu büyük şahsiyetleri araştırıp öğrenmeye teşvik etmeli ve onların isimlerini yaşatmalıyız” diyen Muhammed Mucahidi, Ehlibeyt sevgisinin çocuklara öğretilmesi gerektiğini belirtti.

Daha sonra Frankfurt'tan Hacı Cemal Akbulak ve Hacı Sefer Ulus Ehli Beyt (a.s) hakkında olan şiirlerini okudular.

Hollanda'dan katılan Hacı Gülhan Gülen kardeşimiz, Kerbela ve Hz Zeynep'in (s.a) mesajını anlatan sunumunu okumasından sonra, kürsüye gelen Hz Ayetullah Hamaneyi'nin Almanya temsilcisi Hamburg İslam merkezi başkanı Ayetullah Ramazani konuşmalarında Erbain'in önemi, Ashura'nın toplumsal yapıdaki olumlu etkileri hakkında hazırladığı konuşmasını sundu.

Daha sonra Türkiye'den konferansa katılan Sayın Profosör Dr. Huseyin Hatemi Ehlibeyt sevgisinin önemine, insani erdemlere ve yüce Allah'a ulaşmak için Ehlibeyt öğretilerinin ve onlara olan sevginin zaruretine vurgu yaparak, bu sevginin yüce Allah tarafından insanlara farz kılındığını söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen Ayetullah şerhristani'nin Türkiye temsilcisi ve Alulbeyt Türkiye Müdürü Rahmi Onurşan Rahmani, “Mesajcıya mesajcı olmanın, mesajcı olmak kadar değer taşıdığını” bu nedenle Hz. Zeyneb'in Erbein'ine mesajcı olan başta şeyh Mucahidi olmak üzere Avrupa'daki alimleri ve ehlibeyt dostlarını canı gönülden selamladığını söyledi.

Ayetullah şehristani'nin selamlarını ileten Onurşan, Aşura günü İmam Hüseyin'in asli görevinin bir günde tamamlandığını ve ardından Hz. Zeyneb'in 39 günlük görevinin başladığını belirterek, “Yüce Allah bu ölümsüz Aşura şaheserini bir kadının eliyle tamlayarak insanlığı hediye etmiştir” dedi.

Onurşan, Aşura'nın diğer bir mesajının “Siz Hüseyin dahi olsanız, bir Zeynep olmadan Aşura yaratamazsınız” olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Aşura'olayından sonra insanlık aslında cezalandırıldı, fakat geçmiş kavimlerde olduğu gibi ateş, tufan, tusunamiyle değil vicdanına ve ilahi fıtratına bırakılan sevgiyle cezalandırıldı. O günden sonra hep vicdanımız sızladı, aynaya baktığımızda hep utandık kendimizden, emanete sahip çıkamamaktan. İşte bu en büyük cezaydı bize, 14 asır süren ve kıyamete kadar sürecek bir aşkın ve sevginin de şekillendireceği bir cezaydı Kerbela…”

Daha sonra Erdebil'den davet edilen Ehli Beyt Meddahı ve Ehli Beyt mersiyehanının okuduğu mersiye ve sinezeniyle katılımcılar duygulu anlar yaşadı. Programa katkılarından dolayı verilen plaketlerden sonra katılımcılara İmam Hüseyin insanı verildi.

shafaqna

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler