08 Ağustos 2022 Pazartesi Saat:
14:27
25-09-2021
  

Allâme Hasan Hasanzâde Amulî İçin Başsağlığı

Ehlibeyt Âlimleri Derneği (Ehla-Der) / İstanbul - Eylül / 2021

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlibeyt Âlimleri Derneği, büyük İslam âlimi Allâme Hasan Hasanzâde Amulî’nin vefatı dolayısıyla bir başsağlığı mesajı yayınlamıştır. Mesajın metni şöyledir:

 

 

 


 

 

"إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ انْثَلَمَ فِي الإِسْلامَ ثَلْمَةً، وَلا يَسُدُّهَا شَيْءٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ"

 

 

Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur:

 

"Bir âlim öldüğünde, İslam kalesinde öyle hiçbir bir gedik açılır ki kıyamete kadar hiçbir şey onun yerini kapayamaz."  

 

Maalesef bu gece Ehl-i Beyt Mektebi’nin yetiştirmiş olduğu çağımızın büyük arif ve filozoflardan birisi olan Allâme Hasan Hasanzâde Amulî’nin vefat haberini tarifi olmayan büyük bir üzüntü ile almış bulunmaktayız.

 

Bugün İslam âlemi ve özellikle İranlı Müslüman kardeşlerimiz yeri oldukça zor doldurulacak önemli bir âlimini kaybetmiş bulunmaktadır. 93 yıllık ömrünü Aziz İslam dinine ve İslamî değerlere adamış olan bu büyük şahsiyet yetiştirdiği binlerce öğrencinin yanı sıra kendisinden geriye felsefe, irfan, fıkıh, edebiyat, matematik, astroloji vb. alanlarda 190’a yakın birbirinden kıymetli eser de bırakmıştır.

 

Dâr-ı bekâya irtihal eden Allâme Hasan Hasanzâde Amulî manevî kimliğiyle İslam İnkılabı öncesi ve sonrasında Merhum İmam Humeynî’nin en büyük yardımcılarından birisi olarak tanınmış, İmam’ın vefatından sonra da Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî’nin yanında yer alarak mektep adına oldukça önemli faaliyetlere imza atmıştır.

 

Bu kıymetli âlimin vefatı münasebetiyle, başta İmam-ı Zaman olmak üzere, Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî'ye, İlim Havzalarına özellikle de Kum İlimler Havzasına ve tüm sevenlerine başsağlıklarımızı sunuyoruz.

 

Yine Ehlibeyt Âlimleri Derneği olarak; merhumun değerli evlatları ile geride kalan yakınlarına başsağlığı diler, Yüce Allah’tan bereketli ömrünü aziz İslam dini ve İslam İnkılabı için önemli hizmetlerde harcamış olan merhumun makamını yüceltmesini temenni ederiz.

 

 

25.09.2021

İstanbul

 

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler