28 Ocak 2021 Perşembe Saat:
11:06
15-12-2014
  

Alman Yazarın Dilinden Erbain Yürüşü

Ben, İslam'ın barış, kardeşlik ve huzur dini olduğuna iman etmiş biriyim...

Facebook da Paylaş

 

Erbain ziyareti için Irak'ta bulunan Alman yazar Kathleen Coble, bir Irak haber ajansına verdiği röportajda, "Aşura vakıası ve Hz. Hüseyin (a.s) hakkında çok fazla bilgi topladım. Amacım milyonluk Erbain yürüşü hakkında 'Özgürlüğün yolu' isimli bir kitap kaleme almak" diye konuştu.

Alman yazarın röportajından satır başları:

"Ben, İslam dinine çok önem veriyor ve saygı duyuyorum. Burada (Kerbela'da) bulunmamın sebebi, yaşantımı Kerbela kıyamının nuru doğrultusunda şekillendirmek ve bu olayı anlatırken tahriflerden uzak durarak gerçekleri en çıplak haliyle aktarabilmektir.

Birkaç defa İran'a gittim. Aşura merasimlerine hem tanıklık hem de şirket ettim. İran'lı arkadaşlarım beni Erbain ziyareti için Kerbela'ya davet etti. Kerbela'ya vardığımda 20 milyon insanla karşılaştım. Buradaki milyonlarca insanın tek hedefi; 'Özgürlüğün Yolu' olan bu milyonluk yürüyüşe katılarak Hüseyni mesajı zinde tutmak.

Ben, İslam'ın barış, kardeşlik ve huzur dini olduğuna iman etmiş biriyim. Ülkeme döndüğümde tüm Avrupalılara bu gerçeği anlatacağım. Çünkü batı'da İslam öyle bir şekilde tanıtılmaya çalışılıyor ki birçok insan İslam'ın barış eksenli bir din olduğu gerçeğinden habersiz.

Ben, İslam'ın insanları kemale ve nefsini tezkiyeye davet ettiğini anladım. İslam Peygamberinden (s.a.a) nakledilen hadiste cihat, ikiye ayrılır. İlki 'Cihad-ı Asğer (küçük) yani insanın canını, malını ve vatanını koruması ikincisi ise 'Cihad-ı Ekber' olarak tabir edilen, nefisle mücadeledir. Ben, Kerbela ve Hz. Hüseyin'in (a.s) türbesini ziyaret ederken buradaki insanların ortak bir hedefi olduğunu gördüm. Burada bulunanlar, insanı köleleştiren nefsani zincirlerden kurtulmak için uykularından ve rahatlıklarından feragat ederek özgürlüğün kapılarını aralayan bu yolda bir adım daha ileri gitmeyi hedefliyor."

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler