26 Ekim 2020 Pazartesi Saat:
09:07
11-08-2014
  

Azerbaycan ile Ermenistan Sorunu Çözülmedi

Lavrov Ermenistan ile Azerbeycan arasındaki sorunların çözümünde çözüme varılamayan konular bulunduğunu belirtti

Facebook da Paylaş


Pazar günü Rusya-Ermenistan ve Azerbaycan liderlerinin üçlü görüşmesi sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sorunların büyük bir kısmında anlaşmaya varıldığını, ancak ana sorunların henüz çözülemediğini anlattı.

Onun sözlerine göre, üç ülke başkanları dışişleri bakanlarına meydana gelen olaylar ve onların önüne geçilmesine yönelik varılan anlaşmaların hayata geçirilmesi için çalışmalara devam edecekler.

Lavrov bununla beraber sadece daha önce Azerbaycan ile Ermenistan arasında belli aralıklarla ihlal edilen ateşkes olmadığını, aynı zamanda olayların önüne geçmeyi sağlayacak olan olayların ortak bir şekilde soruşturulması ve önlemler alınması konusunda da anlaşma sağlandığını hatırlattı.

Lavrov konu ile ilgili olarak “Anlaşmaların tam olarak uygulanması maalesef mümkün gözükmemektedir, ancak bunların üzerinde çalışmalar yapılması konusunda taraflar anlaşmıştır. Bu bugün görüşüldü ve dışişleri bakanlarına çözümdeki pratik konulardaki anlaşmalar ile paralel olarak çalışmalara devam edilmesi görevi verildi” dedi.

Rusya-Ermenistan ve Azerbaycan liderleri 10 Ağustos’ta Soçi’de görüşmeler gerçekleştirirken, Vladimir Putin, Serj Sarkisyan ve İlham Aliyev Karabağ sorununun sadece barışçıl yollarla çözülebileceğini belirttiler.

 

rusyanın sesi

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler