09 Ağustos 2022 Salı Saat:
08:21
17-08-2016
  

Bahreyn'de Şiiler Hedef Alınmaktadır

Bahreyn’deki Şiilere Yönelik Sistematik Zulüm Endişe Vericidir.

Facebook da Paylaş

Tesnim haber ajansının haberine göre, Bahreyn’de Şiilere yönelik yapılan baskılara itirazın devamında, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları uzmanlarından oluşan bir grup, Al-i Halife yetkililerinin sistematik bir şekilde Bahreyn’deki Şiilere zulüm uyguladığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları uzmanlarından oluşan bu grup Pazartesi günü, Bahreynli Şiilerin vatandaşlıktan çıkarılma gibi sistematik olarak Bahreyn yetkililerinin zulüm ve eziyetlerine maruz kaldığını ve bu durumun çok endişe verici olduğunu belirtti.

Cenevre merkezli Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi’nin raporuna göre bu uzmanlar şunları söyledi: Birçok Şii âlimi, insan hakları savunucuları ve avukatlara karşı artan tutuklamalar, hapisler, ihzarda bulunmalar, iftiralar ve aramalar, insan hakları üzerinde ümitsizlik veren bir etki bırakmıştır.

Şiilerin mezhepleri nedeniyle hedef alındığı çok açıktır. Çok yakın bir zamanda El-Vifak İslami Hareketi’nin tasfiye edildiğine, mezhebi kurum ve kuruluşların kapatıldığına, Cuma namazı, barışçıl protestolar gibi mezhebi törenlerin yapılmasına sınırlama getirildiğine, internet erişimine sınırlama getirildiğine ve Şii mezhep liderlerinin tebliğ yapmasının engellendiğine şahit olduk.

Yasa dışı toplanma, Rejime karşı nefret uyandırma, kara para aklama ve terör faaliyetlerinde bulunma gibi Şiilere yönelik birçok asılsız suçlama ve iftiralarda bulunulmaktadır.

Bu iftiralar ve suçlamalar, ifade özgürlüğü, barışçıl protesto düzenleme ve toplanma özgürlüğü ve din ve inanç özgürlüğü üzerinde kısıtlamalar yapmak için bir bahane olmamalıdır. Yetkililer aynı zamanda terörle mücadele yasasından yararlanarak, vatandaşlıktan çıkarma eyleminde bulunmakta ve bu kişiler kimliksiz ve ülkesiz bir şekilde ortada kalmakta ve Bahreyn’den sınır dışı edilmektedir.

Hükümet bu iftira ve suçlamalarla Ayetullah Şeyh İsa Kasım’ı vatandaşlıktan çıkarmış ve ona kendini savunma hakkı bile vermemiştir.

Biz Bahreyn Hükümetinden, gelişi güzel bu tutuklama ve ihzarlara bir son vermesini ve haklarını savundukları gerekçesiyle tutuklanan herkesin serbest bırakılmasını istiyoruz.’

Maina Kiai, David Kaye, Heiner Bielefeldt, Micheal Frost, Bahreyn hakkındaki bu raporu yayınlayan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları uzmanlarıdır.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler