05 Mart 2021 Cuma Saat:
21:32
14-02-2013
  

Bahreyn Kıyamının 2. Yıldönümü

Bahreyn halk inkılabının ikinci yıldönümünün ikinci gecesinde halkın aynı anda tekbir getirmesiyle `Allahü Ekberâ? sedaları bu ülkenin semalarında yankılandı.

Facebook da Paylaş


 

Bahreyn halk hareketinin ikinci yıldönümünün ikinci gecesinde aynı anda halkın tekbir getirmesiyle bir anda “Allahü Ekber” sedaları bu ülkenin semalarında yankılandı. Allah'ın kudretinin her şeyin fevkinde olduğunu ifade eden bu yüce şiarı haykıran Bahreyn'in mazlum halkı iki yıldır zalim Hamad b. İsa Al-i Halife yönetimine karşı sürdürdükleri mücadelede kaybettikleri şehitleri de saygıyla andılar.

çzellikle Ebu Suybe ve şahure bölgeleri başta olmak üzere ülke genelindeki çeşitli kontrol noktalarında alınan güçlü güvenlik önlemlerine rağmen halk sokaklara dökülmeye ve yönetime karşı itirazlarını haykırmaya devam ediyor.

Malikiye, Demistan, Kerzekan, Ukker, Sitre adası, Senabus ve Nebiye Salih bölgelerinde de geniş çaplı halk gösterileri devam etmektedir.

Güvenlik güçleri Mename yakınında bulunan bazı köylerde toplanan halkı dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı. çıkan arbedede birçok kişi yaralandı.

Dün ülke genelinde ellerinde Bahreyn bayrakları ile binlerce kişinin katıldığı geniş çaplı gösteriler yapıldı. Hükümet aleyhinde sloganlar atan göstericiler eli kanlı Hamad b. İsa Al-i Halife yönetiminin artık ülkeyi idare etme vasfını yitirdiğini ifade ettiler.

Bu gösteriler başta Ulusal İslami Birlik cemiyeti olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından organize edildi. Göstericiler “Kahrolsun Hamad!” ve “Heyhat Minnezzillet!” sloganları atarak yönetime karşı duydukları öfkeyi ifade ettiler.

Bahreyn'de iki yıl önce şeyh Hamad b. İsa Al-i Halife yönetimine karşı geniş çaplı halk itirazları başladı ve bu itirazlar her geçen gün daha da genişleyerek devam etti.

Al-i Halife yönetimi ise halkının meşru taleplerini dinlemek yerine Arabistan'dan aldığı askeri destekle onların sesini kesmeye çalıştı. Bugüne kadar yapılan gösterilerde yüzlerce kişi hayatını kaybetti ve bir o kadar insan da yaralandı.

İnsan hakları örgütleri gözlemcilerin verdikleri raporlara göre birçok kişi Al-i Halife yönetiminin ağır işkencelerine maruz kalmak suretiyle hayatını veya bedenlerinin çeşitli uzuvlarını kaybetmiş. Birçok hamile kadın atılan zehirli gazlar sebebiyle çocuğunu düşürmüştür.

Ancak bunların hiçbiri Bahreyn halkını yıldırmaya yetmemiş ve her geçen gün bu halkın mevcut yönetime karşı öfkesini biraz daha artırmıştır.


 

shafaqna.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler