05 Aralık 2020 Cumartesi Saat:
10:01
25-02-2013
  

"Bahreyn Kıyamının İki Yılı" Konferansı Yapıldı

Ehlibeyt âlimleri derneği ve on4 TV katkılarıyla hazırlanan `Bahreyn kıyamının iki yılıâ? başlıklı konferans yapıldı.

Facebook da Paylaş
 

Ehlibeyt âlimleri derneği ve on4 TV katkılarıyla hazırlanan “Bahreyn kıyamının iki yılı” başlıklı konferans 24.02 Pazar günü Bağcılar Mehmet Akif Ersoy kültür sanat müzesi'n de yapıldı.


Program ş. Ali Turan hocanın kuran tilaveti ile başladı. Tilavetin ardından açılış konuşmasını yapmak üzere Ehlader genel sekreteri ş.Kadir Akaras kürsüye davet edildi. ş. Kadir Akaras:

Mazlum Bahreyn Halkının diktatör halife rejimine karşı onurlu mücadelesinin üzerinden iki yıl geçmektedir.

Bu İki yıllık bu onurlu direnişin bilançosu; 110 şehit, 1800 tutuklu, onlarca sakat, haber alınamayan onlarca insan ve izzeti ayaklar altına alınan onlarca Müslüman kadın.

Yaşanan onca zulüm ve baskı karşısında Demokrasi havariliği yapanların sessiz kalması, Bahreyn halkının feryadına kulak tıkaması, insan hakları temsilcilerinin sözlerinde ne kadar samimiyetsiz olduklarının açık bir delilidir.

Uyan ey Müslüman! Bahreyn'deki kardeşlerimiz bizler için, ümmet için, İslam için mücadele vermektedirler” dedi

Açılış konuşmasının ardından on4 TV tarafından hazırlanan Bahreyn Kıyamı ile ilgili kısa bir sine vizyon sunumu yapıldı.

Sine vizyonun ardından panel için misafirler kürsüye davet edildi. Panelin Oturum başkanlığını Ortadoğu Uzmanı İslam çzkan yaparken katılımcılar,   Bahreyn İnsan Hakları Aktivist  Dr. Raşid Er Raşid,   Ehlibeyt Alimleri Derneği Genel Başkanı Hasan Kanaatlı, Gazeteci- Yazar  Kenan çamurcu,    Araştırmacı-Yazar Ayhan Bilgen

Gazeteci ve Yazar Kenan çamurcu yaptı konuşmasında şunları söyledi: Bahreyn kıyamı ile diğer devletlerdeki çıkan ayaklanmalarla farkı, çzde değişim teorisinden ibarettir. çamurcu sözlerine şöyle devam etti: İslam tarihinde böyle bir değişim ilk olarak 1979 yılında iran devrimi ile gerçekleşti. çünkü bu devrimin önderi cevherde değişim teorisini ilk ortaya atan molla sadranın öğrencilerinden olan İmam humeyni idi. eğer bahreyn halkı tamamen barışçıl gösterileri ile zafere ulaşırsa iran devriminden sonra islam coğrafyasında meydana gelen ikinci eşsiz kıyam olma vasfına sahip olacaktır.

Ehlibeyt Âlimleri Derneği Genel Başkanı Hasan Kanaatlı konuşmasında Bahreyn de yaşanan olaylar aslında bir insani uyanıştan ibaret olduğuna değindi. Bazı kesimlerin ortadoğuda gelişen olayları Arap baharı adlandırmasını kabul etmiyor bu devrimlerin bir İslami uyanış olduğunu söylüyorum.

Bahreynli Aktivist Dr. Raşid Er Raşid: Sizlerle bu ülkede böyle bir oturumda mazlum Bahreyn halkının hakkını savunmak gerçekten çok onur verici ve ayriyeten hepinize ilginizden dolayı teker teker teşekkür ediyorum.

Bahreyn'de insan hakkı diye bir şey kalmamıştır. Bahreyn sokaklarında silahsız bir şekilde kendini ifade etme özgürlüğü elimizden alınmıştır. Halkın hazırlamış olduğu gösterilerde silah ve zehirli gaz kullanılıyor ve hatta yapılan gösterileri bastırmak için ülke dışından askeri yardım getirildi. Bundan daha acısı ne yazık ki kimse Bahreyn halkının sesini duymamaktadır. Haykırışlarımız insanlığın kulaklarını sağır etmiştir ama insanlar bizim sesimizi duymamak için ısrar ediyorlar. Elbette Bahreyn halkı diktatör, baskıcı, zorba halife rejimi mutlaka ama mutlaka bir gün devirecek ve talep ettiği özgürlük ve adalete er geç kavuşacaktır.

Panelin son konuşmacısı Araştırmacı-Yazar Ayhan Bilgen: Orta doğu ve Bahreyn'de yaşananlar bir tesadüf değildir. Zira bu gibi olaylarda iki temel sebep görüyorum, biri Ortadoğu'da başta Mescidi Aksa olmak üzere Müslümanlar için mukaddes olan mekânların bu coğrafyada yer alması ve diğeri ise Ortadoğu'da ki yer altı zenginlikler yani petroldür.

Panelin ikinci bölümü soru ve cevap şeklinde yapıldı. Ayrıca şiir okumalarıyla Zehra Mamak ve Sema Erdoğan panel katılımcılarına duygu dolu anlar yaşattılar.Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler