04 Nisan 2020 Cumartesi Saat:
04:40
09-08-2016
  

Bakü’deki Üçlü Zirveden Ortak Bildiri Çıktı

Rusya, İran ve Azerbaycan

Facebook da Paylaş


Tesnim haber ajansının haberine göre, Rusya, İran ve Azerbaycan liderlerinin Bakü’deki zirvenin ardından kabul ettikleri ortak bildiride, tarafların teröre, aşırılığa, sınır ötesi organize suça, silah-uyuşturucu kaçakçılığına, insan ticaretine ve bilgi-iletişim teknolojileri alanındaki suçlara karşı mücadelede kararlı olduğu kaydedildi.

Terörün her biçiminin ve tezahürünün kesin dille kınandığı bildiride, teröre karşı etkili mücadele tedbirleriyle ilgili görüş alışverişi için ikili ve üçlü görüşmelerin önemli ve yararlı olduğu kaydedildi. Taraflar ayrıca bölgede çözümü bekleyen çatışmaların bölgesel işbirliği önünde büyük engel olduğunu kabul ederken bu çatışmaların uluslararası hukuk ilkeleri ve kuralları temelinde çözümünün önemli olduğunun altını çizdiler.


Sputnik'in verdiği habere göre Bildiride, Rusya, İran ve Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki işbirliğini geliştirme imkanlarını inceleyecekleri belirtilirken, “Taraflar, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkeleri temelinde ekonominin çeşitli sektörlerindeki çok yönlü işbirliğini derinleştirecek” dendi.

Bildiri metninde, “Taraflar, bölgenin ekonomik kalkınmasına ve uluslararası enerji güvenliğine yardımcı olmak amacıyla bölgesel ve uluslararası enerji ve ulaştırma koridorlarının geliştirilmesi yoluyla enerji ve ulaşım alanındaki işbirliğini derinleştirecek” ifadelerine yer verildi.

Moskova, Tahran ve Bakü ayrıca “elektrik enerjisi alışverişi amacıyla” üç ülkenin elektrik güç sistemlerini birleştirmesini destekledi. Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de sıradaki zirvenin Tahran’da yapılmasını teklif etti.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler