07 Ağustos 2020 Cuma Saat:
04:14
07-01-2013
  

Berlin`de Tarihi Erbain Programı

Bir gün siz Kerbela`ya gidersiniz, bir gün de Kerbela size gelir

Facebook da Paylaş
 

İmam Cafer Sadık Camii'nin “Bir gün siz Kerbela'ya gidersiniz, bir gün de Kerbela size gelir” sloganıyla Berlin'de ilk kez düzenlediği Erbein merasimine binlerce İmam Hüseyin aşığı katıldı. Caferi, Alevi ve Ehli Sünnet Müslümanlarından büyük katılımın olduğu toplantı Kuran Kerim tilavetiyle başladı.

Ardından kürsüye gelen İmam Cafer Sadık Camii Dernek Başkanı Hacı Hasan Babur, bu büyük ve anlamlı günde kendilerini yalnız bırakmayan katılımcılara teşekkür etti. Almanya'da yaşayan aileler özellikle de gençlerin maneviyattan uzaklaşmakları ve İslami değerleri bağlı kalmaları için İmam Hüseyin sevgisinin önemini anlatan Hasan Babur, bu büyük çalışmadaki gayretlerinden dolayı Kerim Uçar hocaya teşekkür etti.

Daha sonra konuşma yapan İmam Cafer Sadık Camii hocası ve Ayetullah Sistani'ye bağlı Alulbeyt Müessesi Almanya Müdürü Hüccetu'l İslam Kerim Uçar, İmam Hüseyin'in insani ve İslami değerler için kıyam ettiğini, kendini insani erdemleri topluma hakim kılmak için adadığını, bu nedenle tüm halkların, inançları ne olursa olsun Hüseyni sevgiye sahip çıkması gerektiğini belirtti.

Ardından İcmal Kültür Merkezi Başkanı Coşkun Yiğit kürsüye gelerek, Resulullahtan sonra İmam Ali'nin peygambere ulaşmak için ilim kapısı olduğunu ve İnsanların İslam dinini daha iyi anlamalı için Ehlibeyt kapısından geçmeleri gerektiğini belirtti.

çmmet olarak Ehlibeyt sevgisinde buluşmak gerektiğini söyleyen Yiğit, bu anlamlı ve maneviyat dolu programı düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Daha sonra konuşmasını yapan Viyana İmam Mehdi (a.s) Camii hocası Ali Ekber Aşkın, Berlin'de ilki yapılan bu merasimin önemine değinerek, gelecek nesiller için bu programların önemini belirterek, bu anlamda anne ve babalara büyük görevler düştüğünü söyledi.

Daha sonra günün anlamını yapmak üzere kürsüne gelen Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Bir hocanın kendisine “siz niçin asırlardır İmam Hüseyin'e ağlıyorsunuz, bunun İslam'da yeri var mı?” diye sorduğunu aktararak kendisinin de ona şöyle cevap verdiğini söyledi: “Kuran-ı Kerim'de Hz. Yakub kaybolan Yusuf'una, ölmediğini bildiği halde gözleri kör oluncaya kadar ağladı. Bizin Peygamberimizin hunharca katledilen, param parça edilen can parçalarına göz yaşı dökmemiz nasıl Kuran'ın ve İslam'ın dışında bir davranış olabilir. Ehlibeyt sevgisi Kuran'ın emriyle bize farzdır.” dedi.

Daha sonra Dünya Alulbeyt Müesseseleri Türkiye Müdürü Rahmi Onurşan Rahmani, Almanya'da kurulan İlk Türkiyeli şiilerin camisi ve sığınağı olma özelliğini de taşıyan İmam Cafer Sadık Camii'nin Berlin'de bir ilke daha imza attığını, bu nedenler bu caminin kuruluşunda bugüne zahmet çekenlere herkesin minnettar olduğunu belirterek, başkan Hasan Babur ve Cami Hocası Hüccetul İslam şeyh Kerim Uçar'a, diğer cami cemaatlerine, Alevi canlara ve Ehli Sünnet katılımcılarına teşekkür etti.

Erbein'in Hz. Adem'le başlayan İblis ve batıla karşı İlahi savaşın son dönüm notasının Kerbela olduğunu, Hatemul Enbiya olan Peygamberimizin vefatından 50 yıl sonra İblis ve askerleri tarafından gasp edilen İlahi hükümetini, mihrap ve minberini, medinei fazilesini kıyamete kadar iblislerden geri aldığını ve insanlığa hediye ettiğini söyledi.

Daha sonra Ehli Beyt Meddahı Habibi Erdbili, okuduğu mersiyelerle ehlibeyt aşıklarını Kerbela'ya Erbein'e götürdü.

Kerim Uçar hocanın dualarıyla sonlanan programda, katılımcılara evlerden nezir olarak getirilen ikramlara, Hz. İmam Hüseyin posterleri ve ziyareti hediye edildi.

shafaqna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler