19 Haziran 2019 Çarşamba Saat:
20:20
10-04-2018
  

Büyükçekmece İmam Ali Camii Hizmete Başladı

Büyükçekmece’de Ehlibeyt dostlarının inşaa ettiği Hz. İmam Ali Camii, Ehlibeyt alimleri ve Ehlibeyt dostlarının geniş katılımıyla hizmete açıldı.

Facebook da Paylaş


Sunuculuğunu Program yapımcısı Yaşar Topkaya’nın üstlendiği Hz. İmam Ali Camii açılış programı, Büyükçekmece İmam Ali Camii Hocası Mikail Gürel’in Kuran-ı Kerim tilaveti ve ardından açılış konuşmasıyla başladı.     

Büyükçekmece İmam Ali Camii Hocası Mikail Gürel: “ İmam Ali (a.s) kutlu doğumgünü kutladığımız bu günlerde bu hazretin adıyla süslenmiş olan camimizin açılış programına hoş geldiniz.  Camilerin yapımında ve yaşatılmasında maddi manevi katkılarda bulunanları Yüce Allah her iki cihanda aziz eylesin. Desteklerini sunan bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun. Bizim hedefimiz gayemiz Allah’ın emri olan değerler üzerinde birliktir. Mezhepçiliğe karşı birlik ve beraberlik öncelikli amacımızdır” şeklinde konuştu.

Ardından kürsüde yerini alan Büyükçekmece Müftüsü İrfan Üstündağ: “Mescitler İslam kültürünün merkezi ve temelidir. Bu sebepten ecdadımız bir yere yerleşeceği zaman önce mescitleri yapar, ardında diğer evler mescitlerin etrafında konumlandırılırdı. Mescitler, bizim ibadethanemizdir; bir arada durduğumuz kaynaştığımız sosyal mekanlarımızdır. Mescitler dinimiz açısından önemli olduğu gibi aynı zamanda Müslümanların varlığını gösteren işaretlerdir. Yani mescitler bizim varlığımızın işaretidir. Allah bu mescitlerin yapılmasına katkı sunanlardan razı olsun” ifadelerini kullandı.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ise Büyükçekmece Belediyesi’nin cami inşaatı sürecinde verdiği desteğe değinerek, “Belediyemize ait bu güzel yeri cami yapılması için dernek yönetimine verdik. Hafriyat ve çevre düzenlemesinde katkı sunduk ve sunmaya devam edeceğiz. Allah güzel işleri yapmada bizleri bir araya getirsin inşallah.  Biz de ibadethanelerin sayılarının artırılması için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışacağız” dedi.

Bütün farklılıklarımıza rağmen birlik ve beraberliğimizin harcı olan camilerin açılışında bir arada olmanın önemine değinen EHLADER Genel Başkanı Kadir Akaras ise şöyle konuştu: “ Mübarek 3 aylardan Recep ayının içindeyiz. Ardından Şaban ve Ramazan ayı... İbadetin, Allah’a yakın en önemli aylar içerisinde rabbime adanmış, ona secde edeceğimiz yer olan mescidin açılışında bir aradayız. Kabe’nin şubesidir bütün camiler... Aynı zamanda Kabe içinde dünyaya gelen tek insan, ilim şehrinin kapısı Hz. Ali (a.s) kutlu doğumgününü andık. Kabe’de dünyaya gelen Hz. Ali’nin isminin Kabe’nin şubesi olan bu camiye verilmesi güzel bir tevafuk olmuştur. Camiler ve camiler içinde insanlara sunulan şeyler, hidayet vesilesidir. Camilerin sadece binası değil, aynı zamanda o binanın içinde insanlara sunulan birlik, kardeşlik, Allah’a yöneliş, tevhit ve adalet sunulmaktadır. Din adamlarının, dindar insanların büyük sorumlulukları vardır. Özellikle ateizmden deizme kadar gayriislami düşüncülerin, insanları Allah’tan koparmaya çalıştığı şu günlerde hepimize çok ciddi görevler düşüyor.”

Bu Camii’nin İmam Ali adıyla müşerref olduğunu belirten Kevser Kültür Merkezi Genel Müdürü Abbas Akyüz ise Şafi’ye ait bir şiiri okuyup açıklayarak katılımcılara seslendi. Şiirin açıklamasında ise şu ifadeleri kullandı: “Ali’nin sevgisi kalkandır. Ateşe karşı, cehenneme karşı siperdir. O; ateşi, cenneti ve cehennemi bölendir. İmam Ali, imanın ta kendisidir.”

Programda konuşan Ehlibeyt Alimleri Muhammed Mücahidi, Mehdi Aksu, Ali Ekber Yurtseven,  El Mustafa Üniversitesi Türkiye Sorumlusu  Dr. Cafer Yusufi, Ali- Taha Genel Müdürü Abdullah Turan, EH-FED Başkanı Hasan Kanaatlı ve AlulBeyt Vakfı Onursal Başkanı Hüseyin Hatemi tebriklerini iletti.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı açılış programı ilahilerle son buldu.

 

Ehlader HABER

  

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler