16 Ocak 2022 Pazar Saat:
21:55
02-01-2019
  

Çocuk Hafızasının Gelişimi İçin Yöntemler

Çocuğunuzun işitsel hafızası zayıfsa karışık görevler verirken işitsel hafızasının kullanımına yoğunlaşmayın...

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

1. İlk Deneyim

Çocuğunuz bir şeyi ilk kez tecrübe ettiğinde, tecrübesi hatıraları hatırlama ve depolamakla görevli beyin sahasını uyarır. Bu açıdan çocuğun beyni sinir hücreleri arasında yeni bir bağlantı ağı kurmasını sağlar. Bu bağlantı oranı arttıkça daha çok bilgileri elde etme yollarını yakalar. Bu olay çocuğun zeki olmasını sağlar. Çimenlerde yuvarlanmak gibi yollar bağlantı ağına yardımcı unsurlardır. Buna binaen çocuğunuza bir takım görevleri kendisinin yapması için fırsat tanıyın.

2. Hafızayı Destekleyici Oyunlar

Çocuğun hafızasını destekleyen geleneksel oyunlardan biri de “eşini bulmaca” oyunudur. Bu oyunda, çocuk bir eşya ya da kart çiftinin dengini arayıp bulmalıdır. Böylece fiyatı yüksek yapbozlara gerek kalmaz.

3. Kayıp Oyunu

Üç dört oyuncağı bir sıra halinde dizin. Çocuğunuza elleriyle gözünü kapatmasını söyleyin. Sonra oyuncaklardan birini bir kasenin ya da plastik bardağın altına gizleyin. Ondan gözlerini açmasını ve hangi oyuncağın gizli olduğunu tahmin etmesini isteyin. Tahmini doğru çıkarsa yüreklendirin ve bu kez onun oynaması için ona fırsat verin.

4. Renkler ve Örnekler Oyunu

Birbirine benzer eşyalar takımını bir yerde toplayın. Örneğin, ev yapımında kullanılan çeşitli renklerde taş ya da kiremitler ya da rengarenk bardaklar gibi. Bu eşyalardan üç dört tanesini, sırasıyla kırmızı, mavi, kırmızı, mavi renk şeklinde dizin. Çocuğunuzun bu renk dizisine birkaç dakika bakmasına müsaade edin. Sonra eşyaların yerini değiştirin. Sonra ondan tekrardan renk dizisini sıralamasını isteyin. Eğer doğru yaparsa teşvik edin. Bu etkinlikteki amaç sade bir sıralamayı çocuğunuza öğretmektir. İlk başta sadece iki renk kullanın sonra yavaş yavaş örnekleri yeniden tanıma becerisi güçlensin ve sonra üç dört farklı rengi dizin.

5. Kelimeler ve Resimler

Çocuklar hayvanları çok sever ve seslerini taklit etmeye de bayılırlar. Bu ikisini çocukta hafızanın güçlenmesi için bir araya getirin. Resimli kitap yardımıyla ya da dergilerden kırptığınız hayvan resimlerini kullanarak bir hayvanı seçin ve o hayvanın sesini taklit edin. Birkaç kez oynadıktan sonra çocuğunuzdan hayvanların sesini yeniden sorun ve böylece çocuğunuzun hafızasını ısındırın ya da herhangi bir hayvanın sesini çıkarmasını isteyin. Bu iş hafızasıyla bağlantılı becerileri geliştirmesinin yanında dil, işitme ve akıl yürütme becerilerini de geliştirecektir.

6. Ruhsal Mutluluk

Çocuğunuzun ruhsal olarak da faaliyet göstermesine imkan tanıyın; cansız ve pasif bir ruh bilgiyi depolama ve bulma sürecinin önünü alır.

7. Oyun Alanı

Çocukları düzenli ve dönüşümlü olarak oyun alanlarına götürmek, bedensel ve fiziksel faaliyetleri olması açısından yardımcıdır. Dış dünyayla bağlantı azlığı olan çocuklar savsak ve yorgun olacaktır. Çocuk dışarı çıkarıldığında, yeni şeyler keşfetmeye istekli hale gelecektir ve bu da ruhunu aktif olmaya sürükleyecektir.

Çocuklar dış ortamda ve oyun alanlarında zihinde canlandırma ve düşlemeyi devreye sokarlar. Sallanmayı ve kaydıraktan kaymayı öğrenir. Çocuğunuzun yapmakta olduğu işler içi boş gibi gözükebilir ancak yakından incelediğinizde bu sade faaliyetler ona zihinsel ve ruhsal gücünü bilinmeyen yeni keşiflerle takviye imkanı sağlar.

8. Tekrar Tekrar Tekrar

Beyin tıpkı bir filmi ikinci kez izlemeye benzer ve detayları göz ardı etmiş olabilme imkanına karşılık sizin için bir göz gezdirme olacaktır. Bebekler tekrarla güçlü ve derin hafızayla büyürler. Bir şeyleri tekrar tekrar yapın; şarkı söylemek gibi, ilgi duyduğu bir oyunu oynamak gibi, günlük kısa uyuklamalardan ya da günlük yürüyüşe gitmeden önce.

9. Kelime Kullanımı

Anne babasının kendisiyle sıklıkla sohbet ettiği çocuklarda kelime dağarcığı daha fazladır ve daha çabuk konuşurlar; sebebiyse duydukları sözcükleri zihinlerinde depolamalarından ileri gelir. 4 – 6 aylık bir bebek kendisinden sesler çıkarmaya ve anlamsız sözcükler sarf etmeye başlar. Gülerek, göz temasıyla, bebeğinizin ürettiği sesleri tekrar ederek onunla iletişim kurun ve karşılık vermesini bekleyin. Bu yol yordam, konuşma esnasında, konuşma sırasına uyması, dinlemesi, öğrenme, an içinde daha az sesleri tekrarlaması noktasında bebeğinize yardımcı olacaktır.

10. Çocuğunuz için Kitap Okuyun

Kitap okuma, kelimelerin anlamlarını ona öğretecektir; örnek verecek olursak hayvan temalı şiir kitapları hayvan sesleri içeriğiyle farklı bir yöntem olabilir. Kitaplardaki resimler çocuğun hafızasını keskinleştirir.

11. Söyleyiş Ritmi

Bilgi, özgü bir ritimle denildiğinde çocuk daha kolay öğrenir. Gerçekte bir sesin örneği ve ritmi, konuların öğrenimini ve ezberlemesini kolaylaştırır, örnek olarak tempolu ve melodik kelimeler bir şeyin devamında gelecek şeyi önceden tahmin etmesine yardımcı olacaktır. Bu sebeple çocuklar hayvan ve belli bir şeyin taklidini yaparlar. Çocuğunuz için neden şiirler üretmeyesiniz.

12. Gülümsemek

Muhtemelen çocuğunuzun  hatıralayacağı tecrübeler pozitif hislerle işlenmiş olanıdır. Yapılan yeni araştırmalara göre çocuklardan oluşan iki grubu karşılaştırmalı olarak incelediler. Geometrik şekilleri gülen yüz ve şefkatli bir ses tonuyla beraber gören çocuklar, sinirli yüz ve öfkeli bir sesle gören çocuklara kıyasla bu şekillerin imgeleri zihinlerinde daha iyi yer edindi.

13. Kur’an ve Şiir Ezberleme

Hafızayı geliştirmedeki bir diğer yöntem de Kur’an ve şiir ezberlemektir. Yaşamın ilk dönemlerinden itibaren çocuğunuzu Kur’an’la tanıştırın. Bunun için küçükler için ses kayıtlarını kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına uygun şiirleri ezberlemesi için öğretebilirsiniz.

Öğrenme bozukluğu yaşayan çocuk eğitiminde, atılması gereken ilk adım öncelikle problemi ve çocuğun sahip olduğu yetenekleri tanımaktır. Bundan sonra yapılacak şey, çocuğunuzun öğrenme sürecini iyileştirmek için, onun kapasitesine ve yapabilirlik seviyesine göre bir takım alıştırmalar yaptırmanızdır. O halde çocuğa öğretim biçiminiz, çocuğunuzun bilgiyi işleme kabiliyetine göre pekiştirmekten ibaret olsun. Görsel mekansal hafızası kuvvetli olan çocuklar için genel olarak resim, diyagram, görsel örneklerin kullanımı en iyi öğretim tarzıdır; bu aslında problemlerin çözülmesi ve kayda değer ve eğlenceli öğrenim için çocuğunuzun iyi olduğu güçlü noktasını harekete geçirmektir.

Bu yöntemlerin ardından, çocuğunuzun zayıf noktalarını telafi edecek çözüm yolları arayın. Hafıza performansındaki kusuru telafi için en iyi yöntemlerden biri de bilgileri ve ödevleri ayırma ve daha küçük ve sade parçalara dönüştürmektir. Bu yaklaşım, hafızada bilginin daha iyi yer edinmesini sağlar. Çocuğunuza eğitime başlarken sade, anlaşılabilir, kısa ve öz yönergelerden başlayın.

14. Ses Kayıtları ve Not Almak

Hafızayı geliştirmenin bir diğer yöntemi de not alma ve ses kayıtlarıdır. Çocuğunuzun işitsel hafızası zayıfsa önemli işleri yapmada ve karışık görevler verirken işitsel hafızasının kullanımına yoğunlaşmayın. En iyi yol çocuğunuzun görsel hafızasını devreye sokarak yürütmenizdir. Sözlü yönergeler yerine önem arz eden bilgileri bir mukavva üzerine not alın ve çocuğunuzun görebileceği bir yere bırakın.

Çocuğunuza görevlerini yerine getirirken kendi kabiliyet ve iyi oldukları yönlerini kullanmalarını öğretin. Mümkün mertebe çocuğun eksik ve zayıf yönlerini azaltmaya çalışın.

 

Kaynak:

http://muhlasin.com

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler