04 Ağustos 2020 Salı Saat:
16:13
19-09-2012
  

Çok Gizli Sevkiyata Pusu: 10 Şehit 70 yaralı

Bingöl'de 1993'te silahsız 33 askeri şehit eden teröristler, 19 yıl sonra yine benzer bir eyleme imza attı.

Facebook da Paylaş


 

 Bingöl'de 1993'te silahsız 33 askeri şehit eden teröristler, 19 yıl sonra yine aynı eyleme imza attı. 200 askerlik gizli sevkiyatın örgüte kim tarafından sızdırıldığı araştırılıyor.

Eli kanlı terör örgütü, 3 gün önce 8 polisi şehit ettiği Bingöl'de bu kez askeri konvoya saldırdı. Elazığ'dan Van'a giden ve izinden dönen yaklaşık 200 askeri taşıyan konvoydaki 3 otobüsten birine roket atar isabet etti. Uzun namlulu silahların kullanıldığı saldırıda 10 Mehmetçik şehit oldu, 70 askerimiz ise yaralandı.

10 ZIRHLI ARAÇ EŞLİK EDİYORDU

Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre, sabah saatlerinde 3 otobüs, 2 minibüs ve 10 shortland zırhlı araç olmak üzere 15 araçlık konvoy Elazığ'dan Van'a doğru hareket etti.

Güvenlik gerekçeleri nedeniyle Elazığ, askerlerin dağıtımlarında stratejik bir önem taşıyor. Başta Bingöl, Muş, Tunceli ve Van gibi terörün etkili olduğu illere yapılacak asker sevkiyatlarında, askerler önce Elazığ'a geliyor. Elazığ'a bağlı Harput ilçesine sınır bulunan ve 8. Kolordu Komutanlığı'na bağlı Kabul Toplama Merkezi'nde, askerler belli bir sayıya ulaştığında güvenli nakil için düğmeye basılıyor.

"Emniyetli Gün" adı verilen ve tarihi güvenlik sebebiyle hiçkimse ile paylaşılmayan günlerde sivil otobüsler ile nakil gerçekleştiriliyor. Sivil otobüsler ise yapılan ihaleyle belirleniyor.

JAMMERLI ÖNLEM ALINDI

Dün sabah da, Elazığ KTM'de yaklaşık 200 askerin sevkiyatı için düğmeye basıldı. Aralarında acemi, rütbeli askerlerin ve ailelerinin de olduğu konvoy için Star 23 firmasından 3 otobüs istendi. Otobüslere askerler bindikten sonra, güvenlik tedbiri için otobüslerin önüne 5, arkalarına da 5 tane shortland adı verilen zırhlı araç yerleştirildi. Mayına karşı ise jammerlı araç önlemi alındı. Konvoy Van'a doğru yola çıktı.

İLK HEDEF OTOBÜS ŞOFÖRLERİ

Hain pusu, Bingöl-Muş karayolunda Kardeşler köyü mevkiinde gerçekleşti. Star 23 firmasının sahibi Yavuz Kaya saldırı anını şöyle anlattı:

"Saldırı anında konvoyun önündeki shortland aracının tam arkasındaki ilk otobüsün ön camına uzun namlulu silahlarla ateş açılmış. Sürücümüzün verdiği bilgiye göre, saldırı anında zırhlılardaki askerler de hemen karşılık verdi.

Konvoyun önündeki otobüsümüzün sürücüsü de manevra yaparak hemen bölgeden uzaklaşıp yakındaki Ağaçeli köyüne, köydeki Jandarma Karakolu'na doğru kaçtı. Ancak hemen arkasındaki yani ortadaki otobüsümüze roket atarlı bir saldırı gerçekleşmiş. Otobüs alev alımış. Arkadaki üçüncü otobüsümüz de hemen bir manevra yaparak ateş altında olduğu halde hızla uzaklaşıp ilerdeki Çavuşlar köyüne kaçmış. Pkk'lıların hedefi şoförlerimizi öldürüp otobüslerdeki askerlerin kaçmasını önlemekti. Ancak konvoydaki askerler hemen karşılık verdikleri için bu amaçlarına ulaşamadılar."

İSTİHBARAT MI ALDILAR?

Diğer yandan Elazığ'da bulunan Kabul ve Toplama Merkezi'nden (KTM), askerlerin hangi gün yola çıkacağı, merkezi arayan askerlere dahi güvenlik amacıyla söylenmiyor.

Bu durumda ise askeri konvoyun ne zaman yola çıkacağının Pkk tarafından bilinmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı. Güvenlik güçleri iki ihtimal üzerinde duruyor. İhtimallerden birincisi, Elazığ'daki KTM'nin Pkk tarafından gözlenmesi yönünde. Terör örgütünün merkezi gözlemlediği ve ayrılan konvoya bu şekilde tuzak kurmuş olabileceği belirtiliyor. İkinci ihtimal ise Pkk terör örgütünün askeri konvoyun yola çıkışıyla ilgili istihbarat almış olabileceği yönünde.


3 Pkk'LI BEYAZ AUDI'YLE KAÇTI

Teröristlerin açtığı ateşe, konvoyun güvenliğini sağlayan askerlerin anında karşılık verdiği, Pkk'lı teröristlerin yoğun ateş altında kalınca, orada bulunan 06 BJ 449 plakalı beyaz renkli Audi bir marka otomobile binip olay yerinden kaçtığı öğrenildi.

Saldırıyı gerçekleştiren ve otomobille kaçan 3 Pkk'lı ile onlara yardım ve yataklık yapanların yakalanması için bölgedeki tüm güvenlik birimleri alarma geçirildi. Teröristlerin kaçtığı beyaz Audi'de çok sayıda silah ve mühimmat bulunduğu belirtilerek, güvenlik birimleri uyarıldı. Diyarbakır yönüne kaçtığı belirtilen otomobildeki Pkk'lıların yakalanması için çalışmalar sürdürülüyor.

 

haberler.com

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler