03 Temmuz 2020 Cuma Saat:
22:24
15-03-2019
  

Cuma Namazı Öncesi İki Camiye Saldırı

Yeni Zelanda'da iki camide cuma namazında silahlı saldırı.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Yeni Zelanda'nın Christ Church kentindeki iki camiye, cuma namazı vaktinde silahlı saldırı düzenlendi. Çok sayıda ölü ve yaralıların olduğu belirtildi. Saldırıda en az 50 kişinin hayatını kaybettiği ve 48 yaralıdan 20'sinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

 

Kentin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi.

 

Yerel basında yer alan haberlere göre, Len Peneha adlı bir görgü tanığı, siyah giyinmiş bir adamın Al Noor Camisi'ne girdiğini, ibadet için içeride bulunanlara ateş açtığını, içeride kargaşa yaşandığını, saldırganın, güvenlik görevlileri gelmeden camiden uzaklaştığını iddia etti. Peneha, camidekilere yardım etmek için girdiği sırada "her yerde ölen insanlar" gördüğünü belirtti.

 

Saldırılar nedeniyle 4 kişinin gözaltına alındığını ifade eden Avustralya Başbakanı Morrison, gözaltına alınan kişilerden birinin Avustralya vatandaşı olduğunu duyurdu.

 

Saldırgan Brenton Tarrant yayımladığı manifestosunda 2011 yılında Norveç'te 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'ten ilham aldığını yazmış.

 

Yeni Zelanda'da Cuma Namazı saati iki camiye yapılan silahlı saldırıyı kendi kamerasına kaydeden saldırgan eylemini, “Avrupa topraklarına göç oranlarını doğrudan azaltmak” için saldırı gerçekleştirdiğini söyledi.

 

  

İskoç bir aileden gelen ve Avustralya'da doğan Brenton Tarrant isimli saldırganın 28 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

 

Saldırıyı gerçekleştiren Brenton Tarrant sosyal medya hesabından saldırının sinyalini vermiş.

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler