17 Ocak 2021 Pazar Saat:
01:38
12-03-2018
  

Emperyalist Güçler İslam'dan Korkuyor

Ayetullah Seyit Ali Hamanei

Facebook da Paylaş

Ayetullah Seyit Ali Hamanei, “Nurlu Yollar” kafilesine katılan üniversite öğrencileri ile gerçekleştirdiği görüşmede; “Nurlu Yollar”  anlayışının kutsal savunma günlerinden kalan bir gelenek olduğunu belirterek “İslam inkılabını ortadan kaldırmak için uluslararası güçler İran’a karşı 8 yıllık bir savaş başlattılar. Ancak gençliğin azameti, cesareti ve fedakarlıkları sayesinde İslam inkılabı ilk gününden daha güçlü ve sağlam bir halde varlığını korudu” ifadelerini kullandı.

“Kutsal savunma anlayışı düşmanın bugün unuttuğu ve bizim kendisine karşı kullanmak için sakladığımız bir güçtür. Bu anlayışı İslam İnkılabını ileriye götürmek ve geliştirmek için kullanmalısınız” dedi.

“İslam inkılabını her neye mal olursa olsun yok etmek istediler. Ve bu nedenle kendisini beğenmiş ve zalim Saddam’ı İran’a saldırması için teşvik ettiler. Daha savaşın başında Fransa Irak’a gelişmiş savaş uçakları ve helikopterler verdi. Almanya ise Saddam rejimini kimyasal silahlarla donattı ki aradan 30 yıl geçmesine rağmen bu kimyasal silahların etkileri halen görülmektedir. Baas rejimine yönelik tüm bu destekler karşısında İran İslam Cumhuriyetini elindeki tek güç iman dolu bir millet ve İmam gibi bir lider oldu. Ve bunun neticesinde dünyanın büyük şeytanlarının oyunları bozuldu ve İran milleti 8 yıllık kutsal savunması ile kazanan taraf oldu.”

Kutsal Savunma günlerinde her biri kahramanlaşan gençlerin özellikleri hakkında: “İbadet, bilgelik, tedbir, cesaret ve fedakarlık bu gençlerin özelliklerin sadece bazılarıdır. İmam böyle gençler yetiştirmeyi “Fetihlerin fethi” olarak nitelendirmiştir. Ülkenin geleceği sizlerin elinde. Eğer kendinizi bu şekilde yetiştirir iseniz ülkenin geleceği kısa zamanda istenilen yerde olacaktır”.

Nurlu yollar kafileleri her yıl üniversite öğrencileri ve halkın diğer kesimlerinden oluşan gruplar halinde İran-Irak savaşının yaşandığı İran’ın güney doğu ve Batı bölgelerine giderek, 8 yıllık savaşın yaşandığı alanları ziyaret etmekteler. İran-Irak savaşının sona ermesi ile birlikte bölgede bulunan halk grupları tarafından başlatılan “Nurlu yollar” kafileleri zaman içerisinde geniş kitlelerin katılmasıyla kurumsallaştı. Ve bugün İran’da özellikle muharrem ve nevruz aylarında gelenekselleşen nurlu yollar kafileleri savaş bölgelerini ziyarete gitmekteler.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler