08 Temmuz 2020 Çarşamba Saat:
13:01
14-12-2013
  

Erbain Ziyareti İçin Özel Güvenlik Önlemleri Alınmalı

Basra`da bulunan Berasa Camii imamı şeyh Celaleddin Sağir

Facebook da Paylaş


Basra'da bulunan Berasa Camii imamı şeyh Celaleddin Sağir, bir grup suçlunun Kazimiye'deki el-Adalet zindanından kaçması olayında güvenlik güçlerinin kusurlu olduğunu söyledi ve olayı tam anlamıyla bir rezalet olarak niteledi. şeyh Celaleddin Sağir, yaklaşan erbain günleri münasebetiyle Irak genelinde özel güvenlik önlemleri alınmasının bir zaruret olduğunu söyledi.

şeyh Celaleddin Sağir, Berasa camiinde kıldırdığı Cuma namazı hutbesinde şöyle konuştu:

Bugün güvenlik güçlerinin geçmişteki rezaletlerine eklemeleri gereken yeni bir büyük bir rezalete tanık olduk. El-Adalet zindanından 23 mahkûm firar etti. Onlardan bazıları tutuklandı. Ben buradan güvenlik güçlerine sormak istiyorum: Binlerce defa tekrarlanmış rezaletlerin ardından bu işin sebeplerini ve amillerini araştırmak gibi bir niyetleri var mıdır acaba?! Bu olay tekfircilerin istihbaratçı olarak zindanlara girmelerinin ardından gerçekleşmiştir. Onlar bekçileri öldürmüşler ve tam bir soğukkanlılıkla suçlular arasından iri tanelerin firarını sağlamışlardır.

Ben şunu da sormak istiyorum: Yetkililer ne zamana kadar bunlara kanmaya devam edecek?! Bunlar açık şekilde kanunu çiğniyorlar!!

şeyh Sağir sözlerini şöyle sürdürdü: Tabi ki bizim bu konuda diğer ülkelerden farkımız var. Nasıl bir fark mı? Bizim ülkemizdeki yetkililer her gün onlarca insanın kanının dökülmesinden müteessir olmuyor!! Devlet güvenlik ve terörle mücadele gibi ciddi ve önemli bir alanı liyakat ve kifayet bahanesi ile Baasçılara teslim etmiştir. Ancak bu alanda gerçek manada faydalı olabilecek kişileri önemsiz görevlerle oyalamaktadır.

Sağir sözlerine şöyle devam etti: Bir süre önce Letonya'da bir alışveriş merkezinin tavanı çöktü. Sırf bu olaydan dolayı ülkenin başbakanı halkına saygısını istifa ederek gösterdi. Bu olaydan kendisini sorumlu tuttu. Peki, biz neden benzer durumlarda aynı reaksiyonu göremiyoruz? İnat ve hırs mı var?

Bir süre önce tutuklanmış olan suçlulardan birisinin el-Kaide örgütünün yöneticilerinden olduğu anlaşıldı. Cinayetlerini de itiraf etmişti. Fakat ne yazık ki böyle bir cani zindandan firar etmiştir!

Defalarca feryad ettik: Hükümet ne zamana kadar masum halkın kanının dökülmesine seyirci kalacak? Eğer halkın sizin gözünüzde bir değeri yoksa en azından bu canilerin kurşunlarıyla öldürülen subaylar ve emniyet güçlerine önem verin!! Sağlam ve güvenli bir hapishane yapmanın çok da zor olmayacağını düşünüyorum!!

çyle acınacak bir hale geldik ki artık her gün ortalama 10 tane bombalı aracın patlatılması bizim için sıradan bir olay gibi telakki ediliyor!! Emniyet güçleri kendilerine yönelik her türlü itiraz ve eleştiriyi seçim kampanyaları olmakla suçluyor! Suçu farklı yerlere atmakla hiçbir derde deva olamazsınız. çlkenin içinde bulunduğu güvensizliğin sebebini doğal olarak sizden soracaklardır.

şeyh Celaleddin Sağir, yaklaşan Erbain günlerine işaret etti ve şöyle konuştu: Yıllardır “din karşıtı olan bir akım” Erbain merasimleri konusunu eleştirmekte ve birtakım değersiz şüpheler ortaya atmak suretiyle insanları bu hareketten uzaklaştırmaya çalışmaktadır. Fakat onlar tebliğlerinden makûs sonuç almışlardır. Zira her geçen yıl bu merasimlere katılım bir önceki yıldan nitelik ve nicelik yönünden daha üstün olmuştur. Bu yıl da dünyanın her tarafından binlerce insan Kerbela'ya akın edecektir. Irak'ın kendi şehirlerinden ise milyonların katıldığı bir Erbain yürüyüşü başlamıştır. Bu merasimler, Aşura ve Erbain hareketinin önemli getirilerindendir.

şeyh Sağir, emniyet güçlerinden özellikle Erbain günlerinde özel güvenlik tedbirleri almalarını istedi.


 

 SHAFAQNA

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler