29 Ekim 2020 Perşembe Saat:
07:23
08-07-2012
  

Fransa'dan Türkiye'yi Kızdıracak İddia

Fransa yeni bir 'Ermeni Tasarısı' düşünmüyor derken Ankara- Paris hattında neler oluyor?

Facebook da Paylaş

 

 
 
 
 
 
"Soykırım Tasarısı" yeniden mi gündeme geliyor? Türkiye ile Fransa arasında büyük bir gerginliğe neden olan ve artık rafa kalktı gözüyle bakılan inkar yasasında ortaya atılan bu iddia Ankara- Paris hattında tansiyonu yeniden yükseltecek. 
 
Geçtiğimiz hafta içinde Suriye toplantıları dolayısı ile Fransa'da bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile samimi bir görüşme yaptıktan sonra yapılan basın toplantısında Fransa'nın sözde Ermeni soykırımı inkarına bir daha kanun çıkarmayacağını açıklayan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransa'da yaşayan Ermeni diasporasının aşırı milliyetçi ve ırkçı bölümünde bir panik havası yaratmıştı.
 
Bugün basına sızan ve Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, ırkçı ve Türk düşmanı bir parti olan Taşnak Partisi Batı Avrupa yöneticisi Mourad Papazian'ı arayarak 'seçim öncesi verilen, sözde Ermeni soykırımı inkarına ceza kanunu çıkarılması, sözünde duracağı' yönündeki haberler kafaları karıştırdı. 
 
AÇIKLAMALAR KAFALARI KARIŞTIRDI 
 
Irkçı partinin yöneticisi Mourad Papazian'ın sosyal paylaşım sitesi Facebook sayfasından 'Hollande beni şahsen telefonla aradı, seçimden önce Ermenilere verdiği 'inkara ceza kanunu' sözünde duracak' yönündeki açıklamaları Fransız basınında 'devlet yönetiminde ilk çatlak' olarak yorumlandı. 
 
Fransız-Türk dernekleri koordinasyon kurulu başkanı Tarık Tekbıçak, konudan haberdar olduğunu, Fransa yönetiminden gelen bu çatlak sesin normal olmadığını söyledi. Tekbıçak, bundan önceki Fransa ile Türkiye'nin diplomatik olarak aralarının açılmasına sebep olan bu derece önemli bir konuda, ırkçı bir parti liderinin telefon ile arama gibi basit ve olağan dışı bir yöntemle sulandırılmasının ve gereksiz bazı dedikodulara sebep olunmasının anlaşılmaz bir tavır olduğunu söyledi. 
 
Fransa yönetiminin bu konuda derhal bir açıklama yaparak konunun önemine uygun bir açıklık getirileceğini umut ettiğini söyleyen Tarık Tekbıçak, cumhurbaşkanının Fransa'da yaşayan her Fransıza aynı mesafede olması gerektiğini ve 'tanıdık, dost, arkadaş' kısmına telefon ile yapılan bu tür yaklaşımların bir önceki cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin stili olduğunu belirtti.
 
sondakika.com
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler