28 Ekim 2020 Çarşamba Saat:
21:08
29-11-2014
  

Fransa, Filistin'i Tanıyacak

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, ülkesinin Filistin'i devlet olarak tanıyacağını söyledi...

Facebook da Paylaş

 

Fransa Sosyalist Parti milletvekillerinin sunduğu, "Filistin'in devlet olarak tanınması" karar tasarısı tartışıldı. Tasarıyla ilgili mecliste konuşan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransa'nın sorumluluklarını yerine getirerek Filistin'i devlet olarak tanıyacağını söyledi.

Filistin'in tanınmasını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde değerlendireceklerini belirten Fabius, Fransa'nın İsrail ve Filistin halklarının dostu olduğunu vurguladı. Fabius, "Filistin'in tanınması anlaşmazlığın nihai çözüme kavuşturulmasına katkı sağlamak için fayda sağlayacaktır. Fransız hükümeti, İsrail-Filistin sorunun iki yıllık zaman çizelgesi içinde nihai çözüme kavuşmasını kabul edebilir" dedi.

İsrail-Filistin barış müzakerelerinin çıkmaza girmesinin ardından yapılan girişim ve çabalara değinen Fabius, "Bu çabalar ve yerleşim inşası sorununu çözmek için sunulan girişimler başarısız olursa, o zaman Fransa görevini yaparak Filistin devletini tanıyacaktır. Biz buna hazırız Soru, bunun ne zaman ve nasıl olacağıdır. Çünkü bu tanımanın, çatışmanın çözümsüzlüğünü aşmaya ve kalıcı çözümün sağlanmasına faydası olması gerekir" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Fabius, Fransa'nın 1947 yılından beri Filistin'in devlet olarak tanınması konusunda konumunu muhafaza ettiğini ve iki devletli bir çözümden yana olduğunu ifade etmiş İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Fransa'nın Filistin devletini tanırsa 'büyük bir hata' yapmış olacağını söylemişti.

Fransa Meclisi'ndeki Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin karar tasarısı 2 Aralık'ta oylanacak.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler