26 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
06:46
12-01-2013
  

Fransa Mali'de İşgale Resmen Başladı....

Mali'nin kuzeyine uluslararası operasyon resmen başladı. Fransa askerleri Mali'ye çıktı. Batı Afrika Birliği askerlerine de Mali'ye giriş emri verildi.

Facebook da Paylaş

 

İslamcıların elinde bulunan Mali'nin kuzeyine Fransa liderliğindeki askeri operasyon resmen başladı. Fransız askerleri Mali'ye girerken, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu da (ECOWAS) Afrika askerlerinin Mali'ye girmesi emrini verdi.


Mali hükümeti acil durum ilan etti.İslamcı savaşçılara karşı saldırı başlatılırken, Mali hükümeti Cuma günü ülke genelinde acil durum ilan etti. Fransa ordusuna ait uçakların ülkenin kuzeyinde, İslamcı savaşçıların güneye inişini önlemeye çalışan Mali ordusu güçlerine destek için hava saldırıları düzenlediği bildirildi ancak bu haber bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmadı
 
Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu başkanı da askeri birliklerin acilen Mali'ye girmesi emrini verdi.Tevhid ve Cihad Hareketi, Ensar Din ve İslami Mağrib El Kaidesi savaşçıları, günlerce süren çatışmaların ardından perşembe günü Konna şehrini ele geçirmişti.Mali ordusuna ait helikopterlerle buraya saldırı düzenlendiği belirtiliyor.
 
Fransız askerleri Mali'de
 
Fransız askerleri de Mali'ye çıktı. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Fransız askerlerin, İslamcı savaşçıları durdurmaya çalışan Mali hükümetine destek olduğunu söyledi.
 
Fransız özel kuvvetleri dün gece, Mali ordusu ile Ensaru'd Din Hareketi arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve Ensaru'd Din'in ele geçirdiği Kona şehri'nin 30 km. uzağındaki Safari şehrine ulaştı.Sahra Medya'nın verdiği habere göre Fransız güçleri, Mali Ordusu'nun büyük kayıplar verdiği sırada 4 Fransız askeri uçağıyla çad'dan geldi.
 
şu ana kadar Fransız kuvvetlerinin İslami gruplara saldırmaya mı başlayacak yoksa sadece hükümet güçlerini koruma ve Ensaru'd Din savaşçılarının ilerleyişini durdurma konumu mu alacağı hususunda kesin bir bilgi yok.

Ancak gözlemciler Fransız kuvvetlerinin saldırının ilk saflarında yer alması gibi bir durumun, Ensaru'd Din Hareketi'nin müttefiki grupların -aralarında İslami Magrib'deki El Kaide çrgütü de olmak üzere- ellerinde bulunan rehinelerin durumlarına olumsuz şekilde etki edeceğine dikkat çekti.
 
Askeri müdahalenin uluslararası hukuka uygun olduğunu savunan Hollande, Mali Devlet Başkanı Dioncounda Traore'un bu kararı desteklediğini ifade etti. Fransa dışişleri bakanı, Fransız askerlerin, İslamcıların ilerleyişini durdurmak için Mali ordusuna destek olacağını açıkladı.Savaşçılar geçen hafta, Batı ülkesinin orta ve güney bölümlerine doğru ilerlediklerini açıklamıştı.


 Hollande, Fransız askeri müdahalesinin Cuma günü öğleden sonra başladığını ve "gerekli olduğu kadar" süreceğini dile getirdi.. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, ülkesinin bugün öğleden sonra Nijerya ve Senegal'le birlikte Mali güvenlik güçlerinin yanında operasyona başladığını duyurdu.
 
Fransa Cumhurbaşkanı, operasyonun ne kadar süreceğiyle alakalı net bir açıklamada bulunmazken, “gerektiği kadar” ifadelerini kullandı. Hollande, müdahalenin uluslararası hukuk çerçevesinde olduğuna da vurgu yaparak, “çzgürlük ve demokrasi(!) içinde yaşamak isteyen bir halkın hakları söz konusu olduğunda, Fransa her zaman orada olacak.” diye konuştu..

 

(Presmedya-Timetürk-Kureselhaber-)

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler