16 Ocak 2022 Pazar Saat:
21:31
10-12-2012
  

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı Heniye : Siyonizm, artık yayılamayacak

Hamas'ın siyasi büro şefi Halid Meşal ve çok sayıda ülke temsilcisinin katıldığı, Hamas'ın 25. kuruluş yıldönümü kutlamaları yapılan konuşmaların ardından son buldu.

Facebook da Paylaş

 Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, ''Siyonizm, artık Arap topraklarında yayılamayacak'' diye konuştu. Hamas'ın siyasi büro şefi Halid Meşal ve çok sayıda ülke temsilcisinin katıldığı, Hamas'ın 25. kuruluş yıldönümü kutlamaları yapılan konuşmaların ardından son buldu. Kutlamalar çerçevesinde, Cezayir, Libya, Lübnan, Mısır, Katar, Kuveyt ve Bahreyn'den gelen heyetlerin de katıldığı bir yürüyüş düzenlendi.  Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı Heniye, törende yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda yaşadığı hezimete işaret ederek, ''Siyonizm, artık Arap topraklarında yayılamayacak'' dedi.
 

MEşAL: YAHUDİLERLE DEğİL, SİYONİZMLE SAVAşIYORUZ

Altı Gün Savaşı olarak bilinen 1967 Arap-İsrail savaşı sonrasında, ailesiyle beraber 11 yaşındayken Filistin'den çıkmak zorunda kalan Meşal, 45 yıl aradan sonra tekrar Filistin'e gelişini ''yeniden doğumu'' olarak niteledi.

Filistin meselesine destek veren herkese teşekkür eden Meşal, Yahudilerle değil ''siyonizmle'' mücadele ettiklerini vurguladı. Meşal ayrıca, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Filistin'in BM'de ''üye olmayan gözlemci devlet statüsü'' kazanması için harcadığı çabayı takdir ettiğini belirtti. Arap heyeti adına konuşma yapan Moritanya heyeti başkanı Muhammed Hasan eş-şankıti ise İsrail işgalinden kurtuluncaya kadar Filistin'e yardım etmenin Müslümanların sorumluluğu olduğunu kaydetti. Kutlamalara dünyanın farklı ülkelerinden gelen yaklaşık 2 bin 500 misafirin katıldığı belirtildi.

 

BAşKAN YİNE RAİD SALAH

Bu arada, İsrail'in işgal ettiği topraklarda yaşayan Filistinlilerin kurduğu ''1948 Filistin İslami Hareketi'', liderliğine ikinci kez Raid Salah'ı seçti. Filistin'in Ummul Fahm kentinde ''1948 Filistin İslami Hareketi''nin düzenlediği toplantının sonuç bildirisinde, genel kongre üyelerinin Raid Salah'ı yeniden başkan ve Kemal Hatib ile Hişam Ebu Leyl'i de yardımcı olarak seçtiği belirtildi. Toplantıda, Filistin'deki son gelişmelerin yanısıra İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik düzenlediği saldırılar ve 1948 topraklarındaki Filistinli vatandaşların sıkıntıları ele alındı. Salah, 2001 yılında 1948 Filistin İslami Hareketi'nin başkanı oldu. Salah, Mayıs 2010'da İsrail ordusunun saldırısına uğrayan Gazze filosundaki aktivistler arasında yer almıştı.


TUNUS'TA YATIRIM ALANLARI KONUşULACAK

çte yandan, Tunus'ta, Filistin, Türkiye ve Arap dünyasından yüzlerce işadamının katıldığı ve iki gün sürecek 3'ncü Filistin İş Forumu Konferansı düzenleniyor. Filistin İş Forumu Yönetim Kurulu Başkanı Ubeyde Hafız'ın açılışını yaptığı konferansta, Tunus Dışişleri Bakanı'nın da aralarında bulunduğu birçok bakan ve Tunus Kurucu Meclis üyelerinin yanısıra Türk ve Arap diplomatlar da hazır bulundu. Tunus İş Forumu Başkanı Münzir bin Ayyad, Tunus'un ev sahipliğini yaptığı iş forumunda, Filistin'deki yatırım alanlarının geliştirilmesi üzerinde yoğunlaşacaklarını belirtti. İki gün sürecek forumda Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi çmer Gücük ve çok sayıda Türk işadamı hazır bulunuyor. çnceki yıllarda Türkiye, iki ayrı Filistin iş forumuna ev sahipliği yapmıştı.

 

milligazete

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler