22 Ekim 2020 Perşembe Saat:
23:30
10-09-2012
  

Gazze İle İran Arasında Kültürel İşbirliği Anlaşması

18 maddeden oluşan anlaşma iki ülke arasında gençlik kollarının değişimi, Filistinlilerin İran`da sinema eğitimi alması, iki ülkenin ürettiği filmlerin pazarlanması ve dağıtımı, Gazze ve Tahran`da Filistin, Kudüs, İntifada konulu festivaller ve sinema haftaları düzenlenmesi konularını içeriyor.

Facebook da Paylaş

 
Hamas Yönetimi`nin Kültür Bakanı Danışmanı Abdulfettah Ebu Zayid, düzenlediği basın toplantısında, anlaşmanın Kültür Bakanı Muhammed el-Medhun`un İran ziyareti sırasında imzalandığını belirtti.

Medhun`un İranlı mevkidaşı ile 18 maddeden oluşan anlaşma imzaladığını bildiren Zayid, anlaşmanın, iki ülke arasında gençlik kollarının değişimi, Filistinlilerin İran`da sinema eğitimi alması, iki ülkenin ürettiği filmlerin pazarlanması ve dağıtımı, Gazze ve Tahran`da Filistin, Kudüs, İntifada konulu festivaller ve sinema haftaları düzenlenmesi konularını içerdiğini belirtti.

Anlaşma kapsamında Kur`an, siyer yarışmaları ve sergiler düzenlenmesinin de öngörüldüğünü kaydeden Zayid, kültürel işbirliğinin ayrıca İranlı ve Filistinli yazarların Filistin direnişi ile ilgili kitaplarının tercüme edilip basılması, dağıtılması, Filistin davasını konu alan bölgesel ve uluslararası konferanslar düzenlenmesi faaliyetlerini de kapsadığını söyledi.

Zayid ``İran, Gazze`de kültür ve sanat kurumlarının oluşturulmasına, Filistin direnişini ebedileştirmek için müze açılmasına ve sinema kompleksi inşa edilmesine destek vermeye hazır`` diye konuştu.

Filistin İntifadası`nın başladığı 1987 yılından bu yana sinema alanında zayıf kalan Gazze`de son olarak geçen ay, Hamas`a yakın bir kurum tarafından, 2000 yılında öldürülen Hamas liderlerinden Avad Silmi`yi konu alan ``Tüfek Aşığı`` adında film çekilmişti.

 

doğruhaber.com

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler