30 Mart 2020 Pazartesi Saat:
12:16
22-11-2012
  

Gazze`deki ateşkesin şartları belli oldu

İsrail yönetimi, ateşkesi kabul etti. Fakat Gazze ablukasını kaldırmaya yanaşmadı. İşte sağlanan ateşkesin şartları.

Facebook da Paylaşİsrail'in Gazze üzerine sekiz gündür sürdürdüğü saldırıları sona erdirecek bir ateşkes anlaşması üzerinde uzlaşıldığı bildirildi. Hem İsrail, hem Hamas hem de arabulucu Mısır'dan yetkililer uzlaşmayı doğruladı. Ateşkes saat 21.00'den itibaren yürürlüğe girdi.

Mısır, İsrail ile Hamas arasında bu akşamdan itibaren geçerli olmak üzere ateşkes sağlandığını duyurdu. İsrail yönetiminin, ateşkesi kabul ettiği fakat Gazze ablukasını kaldırmaya yanaşmadığı belirtildi.

İsrail Başbakanı Netenyahu yaptığı açıklamada, 'Gazze'de ateşkese bir şans tanımaya karar verdiğini' açıklarken, ateşkesin başarısız olması durumunda daha güçlü ve kapsamlı operasyonların gerekebileceği imasında bulundu.

GARANTçR, MISIR OLACAK

Filistinli bir yetkili, ateşkes uyarınca İsrail'in Gazze şeridi'nde tüm askeri faaliyetini durduracağı, Filistinlilerin de İsrail'e roket saldırılarına son vereceğini kaydetti.

Filistinli yetkili, ateşkes anlaşmasının garantörünün Mısır olacağını sözlerine ekledi.

"ANLAşMA TAMAM, AMBARGO KALKMAYACAK"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinin ardından Gazze'de ateşkese bir şans tanımaya karar verdiğini açıkladı. Binyamin Netanyahu, ateşkesin başarısız olması durumunda daha güçlü ve kapsamlı operasyonların gerekebileceği imasında bulundu.

İsrail Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Netanyahu, Obama'nın tavsiyesiyle ateşkes teklifine bir şans verme kararı aldı. Netanyahu'nun bu şekilde daha güçlü operasyonlar gerekli olmasın diye durumun istikrara ve sükunete kavuşmasına fırsat tanıdığı belirtildi.

TçRKİYE'YE TEşEKKçR ETTİLER

Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr, İsrail ile Filistinli grupların ateşkes konusunda anlaştığını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la ortak basın toplantısı düzenleyen Amr, ateşkesin bu akşam saat 9'da yürürlüğe gireceğini dile getirdi.

Kamil Amr, BM ile Katar ve Türkiye'ye de çabalarından dolayı teşekkür etti.

Hillary Clinton ise Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye ateşkes konusundaki çabaları için teşekkür etti. Clinton, Mısır'ın bölgede sorumluluk ve liderlik üstlendiğini vurguladı.

BEYAZ SARAY AçIKLAMASI

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise Obama'nın görüşmede Mısır'ın teklif ettiği ateşkes şartlarını kabul eden Netanyahu'yu tebrik ettiği belirtildi. İsrail'in güvenliğine verdiği önceliği bir kez daha vurgulayan Obama, ortak füze savunma programı için ödenek ayrılması için çalışma sözü verdi.

İSRAİL YİNE BOMBALADI

İsrail ordusunun Gazze'de 50 noktayı bombaladığı bildirildi.İsrail ordusu, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun ateşkes anlaşmasını kabul ettiklerini açıklamasının beklendiği saatlerde Gazze'de 50 noktayı daha vurduğunu duyurdu. Açıklamada, "İsrail, vatandaşlarına zarar verenlere saldırmaya devam edecektir" denildi.

Ateşkesin Maddeleri Belli Oldu
       
İsrail ile Filistin arasında yürürlüğe giren ateşkes anlaşmasının detayları açıklandı.

İsrail ile Filistinli gruplar arasında bu akşam saat 21.00'de yürürlüğe giren ateşkes anlaşmasının detayları açıklandı.

İşTE ATEşKES MADDELERİ

Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından dağıtılan anlaşma metnine göre;

-İsrail, Gazze şeridi'ne yönelik kara, deniz ve hava saldırılarına son verecek, suikastları durduracak.

-Tüm Filistinli gruplar da roket saldırıları ve sınır bölgesindeki eylemlere son verecek.

-Ateşkesin üzerinden 24 saat geçtikten sonra sınır kapılarının açılması, malların ve insanların sınırlardan serbestçe geçmeleri, sınır bölgelerindeki insanların hedef almaktan kaçınılması ve bunların uygulanmasına ilişkin prosedürler ele alınmaya başlanacak.

-Taraflar ateşkes şartlarına uyacaklarına dair Mısır'a karşı sorumlu olacak.

-Ateşkes ihlali durumunda, taraflar devreye girmesi için Mısır'a bilgi verecek.

 

focushaber

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler