19 Haziran 2019 Çarşamba Saat:
20:20
20-02-2018
  

Gençlerin Camiye Gitmesini Yasakladılar

Çin’li olan Hui Müslümanlarının gençlerine son olarak camide eğitim alma yasağı getirildi.

Facebook da Paylaş

 

Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan bölgesine yönelik askeri kanunlar, silahlı polis kontrol noktaları, yeniden eğitim merkezleri ve kitlesel DNA arşivleri uygulamaları yıllardır devam ettirilirken, Çin'in kuzeybatısındaki Gansu bölgesinde yaşayan etnik olarak "Çin" olan fakat yüzyılardır Müslüman olarak yaşayan Çinli Müslümanlar "Hui"ler  Çin hükümetiyle yıllardır sorunsuz bir ilişki yaşıyordu.

Fakat Hui'ler de Müslümanlara yönelik politikalara maruz kalmaya başladı. Bir süredir artarak devam eden baskı, son olarak gençlerin camilere gitmesine yasak getirilmesi ile devam etti.

Reuters'in haberine göre Ocak ayında Guanghe eyalet yönetiminin eğitim yetkilileri ağırlıkla Müslüman nüfusun yaşadığı bölgede Ay yılı tatilinde çocukların haftalarca camilere giderek dini eğitim almasını yasakladılar.

Yasağın tatilin bitmesinden sonra devam edip etmeyeceği belirsiz fakat 1 Şubat'ta yürürlüğe konan yeni milli düzenlemeler için "İslam üzerinde denetimi arttıracak" yorumları yapılıyor.

Benzer kısıtlamarın yine Hui'lerin varlık gösterdiği Linxia ve Henan bölgelerinde de uygulandığı belirtildi. Henan bölgesinden Hui bir imam olan Li Haiyang internet üzerinden yayınlanan makalesinde sürdürülen politikanın Çin yasasını ihlal ettiğini belirterek, “Bunun saçma olduğunu düşünüyoruz ve şaşkınız” dedi.

Bu türden uygulamaların son yıllarda sözel olarak açıklandığını ama uygulamaya geçirilmediğini belirten Li, bu yıl yetkililerin uygulamaları ciddiye aldığını belirtti.

Çin Din İşleri Bakanlığı konuyla ilgili yorum yapmazken, Devlet Konseyi Bilgilendirme ofisinden Çin vatandaşlarının dini özgürlüklerini yaşama haklarını, çocuklar dahil, kanunla garanti eder denildi. Dinin yasadışı eylemler için kullanılmasına ise şiddetle cevap verilerek önleneceği iletildi.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler