26 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
07:53
27-07-2016
  

Hamas ve İslami Cihad'dan, Suudi Arabistan'a Tepki

Hamas ve Filistin Parlamentosu üyesi Yahya Musa

Facebook da Paylaş


Hamas ve Filistin Parlamentosu üyesi Yahya Musa Kudüs Press'e verdiği röportajda, Emekli Suudlu General Enver Aşki’nin, Filistin’e gidip İsrailli yetkililer ile görüşmesine değindi ve şu ifadelerde bulundu: "Bizim Hamas olarak tutumumuz belli, bahanesi ne olursa olsun, biz Siyonist İsrail rejimi ile ilişkilerin düzelmesine ve normal haline dönmesine karşıyız. Siyonist rejimi ile ilişkilerin kesilmesi ve rejimin liderlerinin cezalandırılması gerekiyor."
 
"Siyonist İsrail rejimi ile ilişkilerin düzelmesi, bu rejimin Filistin halkına karşı cinayetlerini alkışlamak anlamına gelir. Bu görüşmeler siyonist rejimi daha çok yerleşim bölgesi inşa etmesi için destekleyip, Filistin'i Yahudileştirme projesini ilerletmesinin önünü açacaktır. Çünkü İsrail ilişkilerin normalleşmesini, kendisine destek olarak nitelendirecektir."
 
Musa, Suudi Arabistan heyetinin İsrail’e yolculuğu için Filistin hükumeti ile önceden koordinasyon yaptıkları açıklamasını da "kabul edilemez" olarak nitelendirdi.
 
Tesnim Haber Ajansı'nın verdiği habere göre ise; Hamas'ın bir diğer üyesi Basim Neim ise Arabistan’ın görüşmesini gerekçesiz ve kabul edilemez bir tutum olarak nitelendirdi ve ilişkilerin normalleşmesi hakkında; bu bedava normalleştirme Filistin milletinin zararına ve Suudi Arabistan’ın yararınadır dedi.
 
Hamas üyesi Sari El-Erabi ise Suudi Arabistan’ın söz konusu yolculuğunu, Suudiler’in normalleştirme hakkında eski iddialarını onayladığını belirtti ve Suudiler’in Filistin ilkesinin hesabından, ABD ve Siyonistler için harcadığını vurguladı.
 
Enver Aşki liderliğindeki bir heyet, işgal altındaki Filistin topraklarına giderek siyonist rejim yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirmiş, bu görüşme Arap ve Siyonist basında geniş yer almıştı.
 
Filistin İslami Cihad Hareketi liderlerinden Halid El Batş ise bu görüşmeyi kınadıklarını belirtmişti.

 

İslami Analiz

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler