22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
06:39
14-05-2013
  

İnsanlar Dini Meseleleri Hafife Alıyor

İnsanın saadetine vesile olacak bir diğer husus iktisatlı olmasıdır...

Facebook da Paylaş


 

Kum İlim Havzası üstatlarından Ayetullah Alevi Gorgani, insanların dini meseleleri hafife alması ve onlara çok yüzeysel yaklaşmasının zulüm olduğunu söyledi ve ekledi: Maalesef dini konuların anlatıldığı meclislerde bile fıkh-i hükümlerden hiç söz edilmemektedir.

Ayetullah Muhammed Ali Alevi Gorgani, dün Savunma Bakanlığı çalışanlarını kabulünde yaptığı konuşmada İmam Muhammed Bakır'ın (a.s) doğum gününü kutladı ve o hazretten naklettiği bir hadiste insan saadetinin üç şeye bağlı olduğunu kaydetti.Ayetullah Gorgani sözlerine şöyle devam etti: Ehlibeyt (a.s) nasihatleri ile saadet yolunu bizim önümüze sermişlerdir. Burada iş bize kalmış, bu nasihatlere ne ölçüde amel etmemize kalmış.

İmam Muhammed Bakır (a.s) insanın saadetini üç şeye bağlı saymıştır: Birincisi dininde derinleşmesi ve dinini iyi tanımasına. çzellikle dinin hayata hükmeden ameli hükümleri maalesef halk arasında çok sathi algılanmaktadır. İnsanların birçoğu hatta kıldığı namazla ilgili meselelerini tam olarak bilmemektedir. Neden bilmiyor? çünkü önemsemiyor ve bu insanın kendisine yapacağı en büyük zulümdür. Maalesef dini merasimlerin yapıldığı mersiye ve vaaz programlarında da fıkhi konulardan hiç söz edilmez. Birçok insan kendisiyle ilgili zaruri meselelerden ezcümle abdest, gusül, namaz, humus vb. konulardan bihaberdir.

İnsanın saadetine vesile olacak bir diğer husus iktisatlı olmasıdır. Yani geliri ile gideri arasındaki dengeyi sağlayabilmesidir. İnsanların birçoğu gelirinin üstünde yersiz ve lüzumsuz harcamalarından dolayı ıstırap ve mutsuzluk içindedirler. İmam Bakır (a.s), bu hususta bizlere iktisatlı olmamızı, gelirimizi iyi yönetmemizi tavsiye etmiştir.

Saadet vesilesi olan üçüncü şey ise sabırdır. Denizden su eksik olmayacağı gibi bu dünya hayatından da olumsuzluklar eksik olmaz. Dolayısıyla başımıza gelecek tatsız olaylara sabretmek azgın dalgalarla mücadele edip kurtuluş sahiline ulaşmaya benzer. Sabretmezsek boğulur helak oluruz. Ama sabredersek sabredenlerin mükafâtını alır ve nihayetinde huzura kavuşuruz.

Ayetullah Gorgani şöyle konuştu: Allah hiçbir insana zulmetmez ve onun işlediği hayırdan zerre kadar eksiltmez. Allah'ın emirlerine uyanlar hayır ve saadete ulaşacaklardır.

 

SHAFAQNA

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler