01 Aralık 2020 Salı Saat:
14:34
19-11-2012
  

İsrail füzesi 11 Filistinli'yi öldürdü

İsrail savaş uçaklarından ateşlenen bir füze, Gazze`de iki katlı bir binayı havaya uçurdu. Saldırıda en az 11 sivil ölürken, ölenlerin arasında dört yaşında bir çocuk ve 81 yaşında bir kadın olduğu belirtildi.

Facebook da Paylaş

 

Ortadoğu'da İsrail ordusunun Filistinliler'e yönelik son şiddeti, bugüne kadar ki en ağır sivil kaybına neden oldu. İsrail'in hava saldırısında en az 11 kişi ölürken, kurtarma ekipleri iki katlı binanın enkazı altında kalan 12-15 üyeli Azzam ailesinden hayatta kalanları bulmaya çalışıyor.

AP haber ajansı, İsrail'in hava operasyonlarının Kassam roketiyle saldırı düzenleyen Hamas militanlarını hedef alıyormuş gibi görünse de sivillerin hayatına mal olduğunu, İsrail sahil güvenlik botlarının ise Gazze'nin kıyı şeridindeki yolda bulunan Hamas'a ait tesisleri makineli tüfek ve top atışına tuttuğunu belirtti.

Beşinci gününe giren çatışmalarda, şu ana kadar 37'si sivil olmak üzere 81 Filistinli hayatını kaybederken, 270 Filistinli de yaralandı.

ABD Başkanı Barack Obama, bölgedeki şiddeti sona erdirmek için rol oynayabilecek taraflarla görüştüklerini ifade ederken, İsrail'in hava operasyonlarını genişletebileceği uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ise her iki tarafa acil ateşkes çağrısını yineledi. Ateşkes sağlanması için bölgeye hareket edeceğini ifade eden Mun, heyetiyle beraber ne zaman bu ziyarette bulunacakları yönünde bir tarih vermedi.

İsrail ise hava ve denizden başlattığı bombardımana durmaksızın devam ediyor. İsrail'n savaş gemilerinden kıyı bölgesine açılan ateşin, Hamas'a ait militanların ve silahların saklandığı düşünülen evleri hedef aldığı belirtildi.

çte yandan, İsrail savaş uçaklarının Refah kentine düzenlediği hava saldırılarında 4 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde bir otomobili hedef alması sonucu 3 Filistinli hayatını kaybetti.

Bombalanan bir evde de 60 yaşındaki Filistinli kadın öldürüldü.

İsrail'in Akabe Körfezi'nde bulunan Eilat kentinde şiddetli patlama sesi duyulduğu bildirildi.

İsrail Kanal 2 televizyonu, kent sakinlerinden bazılarının polise, patlama sesi işittikleri ihbarında bulunduğunu, ancak yapılan incelemede herhangi bir patlama emaresine rastlanılmadığını bildirdi.

Polis ve askerlerin, kent çevresindeki bölgelerde arama çalışmalarına devam ettiği öğrenildi.

Dünya Sağlık çrgütü, Gazze'de tıbbi malzemelerin yeterli olmadığı uyarısında bulunuyor.

Yardım kuruluşları da, günde 18 saat elektrik kesintisi uygulanan bölgede su ve yiyecek sıkıntısı başgöstermesinden endişe edildiğine dikkat çekiyor.

Mısır'dan Gazze'ye geçen bazı yardım gönüllüleri Gazzelilere tıbbi malzeme verdi.

 

 

Dünya Bülteni 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler