05 Mart 2021 Cuma Saat:
22:28
09-01-2013
  

Kum Halkı İslam İnkılabı Rehberi İle Görüştü

İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, gelecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine halkın coşkulu katılımını engellemek, düşmanların belirgin amacı olduğunu belirtti.

Facebook da Paylaş
 

İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamanei bu sabah Kum kentinde binlerce kişiden oluşan kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, düşmanların bir planı İran'da önümüzdeki seçimlerin coşkulu bir şekilde gerçekleşmesini engellemek olduğunu ve bu çerçevede seçimlerin arefesinde halkı siyasi, iktisadi veya güvenlik meseleleri ile uğraştırdığını, ancak İran milleti düşmanın bu oyununa gelmeyecek kadar duyarlı ve akıllı olduğunu belirtti.

Ecnebilerin 11. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine karşı izlediği amaçları, taktik ve yöntemleri beyan eden rehber, seçimlerin belirlenen tarihte yapılacağını belirterek herkesin, hatta seçimlerle ilgili genel tavsiyelerde bulunanların düşmanların amaçlarının gerçekleşmesine hizmet etmemey dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Seçimlerin sağlıklı olmadığını telkin etmeye çalışan kesimleri eleştiren Ayetullah Hamanei, bu tür davranışların ve sözlerin mustekbir devletlerin amaçlarının gerçekleşmesine hizmet ettiğini belirterek, seçimlerin gayet sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini ve hükümet yetkilileri ve başkaları yasalara tam bir şekilde uymak ve takvalı davranmak sureti ile sağlıklı bir seçim gerçekleştirmeleri gerektiğini ifade etti.

Sağlıklı bir seçimin gerçekleşmesi için öngörülen bir çok iyi yol ve yöntemin bulunduğuna işaret eden Ayetullah Hamamei, bu yollara ve yöntemlere bağlı kalmak seçimlerin sağlığını güvence altına alacağını, tabi bazıları illegal yollara baş vurmak isterse durum değişeceğini, nitekim dört yıl önceki seçimleride bazıları böyle yaptığı ve insanları rahatsız ederken kendilerini rezil ettiğini vurguladı.

Seçimlere katılmanın bir hak ve aynı zamanda bir görev olduğunu belirten Ayetullah Hamanei, islam cumhuriyeti nizamına inanan ve anayasayı kabul eden ve hakkını kullanmak isteyen veya görevini yerine getirmek isteyen herkes bunu yapması gerektiğini, bu arada bazıları da aday olarak kendi yetkinliklerini halkın seçimine sunduğunu belirtti.

Gelecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olanlar hakkında da konuşan rehber, aday olmak isteyen insanlar işin zorluğunun bilincine varmalarının yanı sıra anayasada belirlenen şartlara sahip olduklarına bakmaları gerektiğini ifade etti.

Ayetullah Hamanei cumhurbaşkanlığı adayları gerçekten nizama ve anayasaya görün bağlamış olmaları ve anayasayı uygulamayı istemeleri gerektiğini, çünkü cumhurbaşkanı bunun için yemin ettiğini ve doğal olarak yalan yemin edemeyeceğini kaydetti.

Konuşmasının devamında Ayetullah Hamanei küresel istikbarın İran milletine yaptırım uygulamak için seferber olduğunu hatırlatarak, müstekbir devletlerin geçmişin aksine şimdi açıkça yaptırımlarla İran milletini yıldırmak ve İslam cumhuriyeti nizamına karşı kışkırtmak ve yetkilileri baskı altında tutmak istediklerini itiraf ettiğini, ancak İran milleti bu yaptırımlara karşın İslam ve inkılap ilkelerine ve milli onuruna eğilimi daha da güçlendirdiği ve bu da düşmanların istediğinin tam karşı noktası olduğunu vurguladı.

 

İrib

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler