29 Şubat 2020 Cumartesi Saat:
15:40
22-08-2012
  

Makale Yazma Teknikleri

Online makale yazmanın esasları nelerdir? Nasıl etkili bir makale yazabiliriz?

Facebook da Paylaş

 


 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

Meltem Karadeniz

 

 

 

Dergi, gazete ve hatta öğretmeninizin verdiği bir ev ödevi için makale yazmak zorunda kalabilirsiniz. Hatta, şartlar makale yazarak para kazanmanızı da gerektirebilir. Ancak,

Okuyucuların dikkatini çekecek makale konusunu seçmek,

 

İnternette çok aranan anahtar kelimeleri de kullanarak, basit cümlelerle etkili ve akıcı makale yazmak

 

Makale nedir?

Makale; bilim, fen konularıyla siyasal, ekonomik ve toplumsal konuları açıklayıcı veya yorumlayıcı niteliği olan gazete ve dergi yazısıdır. Bu yazılar makale yazarlarının kişisel görüşlerini içerir. Yazar belirlediği konu hakkında olumlu veya olumsuz eleştiride bulunabilir. Öneriler sunabilir. Tanıtım ya da bilgilendirme amacı güdebilir. Makale yazarları, makalelerinde genellikle politika, toplumsal olaylar, bilim, dil, kültür gibi yazarın belirleyeceği konularda olumlu olumsuz eleştirilerini, önerilerini açıklarlar.
Neden makale yazmalıyım?

Gazete, dergi, blog vb. için makale yazmak;

Sizi ilgi duyduğunuz konuda uzmanlaştırır.

 

Evinizden online gazete, dergi, blog sitelerine makale göndererek, Google Adsense reklamlarından para kazanabilirsiniz.
   

Etkili ve iyi yazılmış makaleler, sitenizin veya iş yerinizin reklamını yapmanıza yardımcı olur.


Okuyucularınızı yazılarınıza abone yapabilir, dünyanın her yerinden yeni dostluklar edinebilirsiniz.


Sitenize her gün taze içerik sunmanız, sitenizin ziyaretçi sayını artırır.


Etkili yazmak, etkili konuşmanın da yolunu açar.

Ayrıca;

Web sitesi trafiğini artırmanın en iyi yöntemlerinden biri makale yazıp web sitesi veya blog sitelerinde yayımlamaktır.
   

Web sitenizin trafiği arttıkça, tüccarsanız satışınız ve kazancınız da artar.
Gerçekte makale yazma tekniklerini öğrenirseniz, reklam masrafı yapmadan web sitenize binlerce ziyaretçiyi siz kendiniz  çekebilirsiniz.

 

Makaleler, web sitelerinin tartışmasız "itici gücü"dür.

 

Makale sayfanıza verilecek kısa yollar/linkler, Google, Yahoo vb. gibi arama motorları yapılacak aramalarda web sitenizin ilk sıralarda yer almasını sağlar. İlk sıralarda yer alan web siteleri her zaman daha fazla ziyaretçi çeker.
 

Kendi reklamınıza asla tıklamayın.

Makale konusunu nasıl seçmeliyim?

 

Tam olarak ne hakkında yazacaksınız? Unutmayın ki çoğu gazete yazarı, makale yazımına ayırdığı zamanın yarısını “makale konusunun belirlenmesi” için kullanır.
   

Kafanızda yer alan konuları "rastgele, kafanızda düşündüğünüz şekilde" bir kağıda yazın. Daha sonra konuların üzerinde fikir jimnastiği yapın. Alt konu başlıklarını ortaya çıkarın.
   

İlginizi çeken konuda, daha önce başkalarının makale yazmış olması sizi asla caydırmamalıdır. Siz işinize bakın ve makalenizi yazmaya devam edin.
   

Makale konusu hedef okuyucu grubunu ilgilendirmelidir. ABD'nin California Eyaleti sahilinde görülen köpek balıkları Türk toplumunu pek fazla ilgilendirmeyebilir. Ancak, Antalya sahillerinde görülen köpek balıklarının oluşturduğu tehlikeler okuyucunun ilgisini çeker.
   

Şu soruları kendinize sorun:
 

Makale yazacağınız konu hakkında sizin gerçekten bilginiz var mı?
Hiç araştırma yapmadan veya çok az araştırmayla makalenizi yazabilecek misiniz?
Seçtiğiniz konu hakkında bir uzmana danışmanız gerekiyor mu?

Makalelerimi kimler okuyacak?

Yazacağınız makale, "makale konusu" hakkında;
Hiç bilgisi olmayan,
Orta seviyede bilgisi olan,
Çok ileri düzeyde bilgisi olanlar için olabilir. Buna baştan karar verin. Bilimsel makalelerin normal bir vatandaş tarafından okunmayacağını unutmayın.

Örneğin:

 

“Powerpoint Sunumu Teknikleri” hakkında yazacağınız bir makale, Powerpoint'i hiç bilmeyenler için olabileceği gibi, Powerpoint'i bilen ancak ilave özelliklerini, inceliklerini öğrenmek isteyen iş adamları veya şirket çalışanları için de olabilir.
 

"Alzheimer Hastalığının Tedavisi"nde kullanılan son yöntemleri tıbbi terminoloji ile doktor camiası için yazılabileceği gibi, halk diliyle bütün okuyucular için de yazılabilir.


Makalem ne kadar uzunlukta olacak?

Yazacağınız makalenin uzunluğu genellikle 500 kelimeyi geçmemeli, 150 kelimeden az olmamalıdır. Ziyaretçiler dakikalarca aynı makaleyi okumaktan hoşlanmazlar. makaleyi yazarken mutlaka numaralandırma, madde işaretleri gibi okumayı ve anlamayı kolaylaştıracak yöntemleri kullanın.
Makalemi yazarken nelerden faydalanacağım?

Etkili makale yazmak uzun bir araştırma ve bilgi toplama çalışmasını gerektirir. Bu yüzden acele etmemek, sabırlı olmak gerekir. Yazmaya başlamadan önce makale yazılacak konu ile ilgili olarak geniş bir araştırma yapın. Tüm kaynakları tarayın. Makale yazmak için kullanacağınız;

Dokümanları,
İnternet adreslerini,
Başvurulacak uzman isimlerini belirleyin, bir kağıda yazın.

Makalemin taslak yapısı nasıl olacak?

Başlık:


En sona bırakılmalıdır . İlgi çekici ilk tümcelerin yanı sıra, makalenizin kısa, etkin ve amacını açıkça anlatan bir başlığı olmalıdır. Başlık, "konuya uygun, merak uyandıran veya başka bir ilginç niteliği olan" en az üç kelimeden oluşmalıdır.

Giriş:

 

Makalede öne sürülecek iddia, görüş ya da düşünceler ana hatlarıyla yazının giriş bölümünde yer alır.
Bu bölüm makalenin en kısa bölümüdür. Makalenin geneline göre bir iki, paragrafı geçmemelidir. Bu bölümde konu hiçbir ayrıntıya girmeden ana hatlarıyla ortaya konmalıdır.

 

İyi bir giriş okuyucunun dikkatini çeker. Genellikle okuyucu ilk 5-10 saniye içerisinde giriş bölümünü okur; ilgisini çekerse yazıyı sonuna kadar okumaya karar verir. Bu nedenle makalelerde giriş bölümü özenle yazılmalıdır. Dolaylı anlatımlardan uzak durulmalıdır.

Yazıdaki ana konu ve ana konuyu açıklamaya yarayacak alt konuların gelişiminin hangi yönde olacağı ortaya çıkmalı, ziyaretçi konu içeriğine yavaş yavaş sokulmalıdır.  Alt konu başlığı sayısı 5-6 civarında olmalıdır. Örneğin: “Powerpoint Sunumu Teknikleri” hakkında yazacağınız bir makale giriş bölümü şu şekilde olabilir:

"Son yıllarda Powerpoint ile sunum tekniklerinin bütün büyük firmalarca kullanıldığı bilinmektedir. Programın kullanımı basit, görsel alt yapısı profesyonelcedir. Powerpoint sunumunun iki temel taşı, slayt temasının ve animasyonların hazırlanmasıdır. Bu makalede her iki konu hakkında hiç bilgisi olmayanlar için detaylı açıklamalara yer verilecek, konu örneklerle izah edilecektir."

Gelişme:

 

Gelişme bölümü makalenin gövdesidir. Bu bölümde ana konu ve ana konuyu açıklayacak alt konular ayrı ayrı paragraflar halinde yazılır. Alt konuların anlatıldığı paragraflar arasında uygun geçiş cümleleri kullanılmalıdır.

Bu bölüm makale yazarının görüş ve tezlerini savunabileceği alandır. İleri sürülen görüşlerin doğruluğu karşılaştırmalar, sayılar ve örneklerle açıklanır.

 

Gelişme bölümünde açıklanacak ana konu ve ana konuyu daha iyi anlatmaya yarayacak alt konular, uyum içinde dizayn edilmelidir. Örneğin: “Powerpoint Sunumu Teknikleri” hakkında yazacağınız bir makalenin gelişme bölümü şu şekilde olabilir:

Temalar takdimin görsel etkinliğini belirler. Kötü dizayn edilmiş bir vitrinde en kıymetli ürünleri kolaylıkla satamazsınız. Temalar da böyledir. Takdimin içeriği ne olursa olsun, slayt temasını uygun seçmezseniz, takdiminiz anlaşılmaz. Dinleyiciler üzerinde istediğiniz etkiyi uyandıramazsınız. Öncelikle temaların ve tema üzerine yazılacak yazıların zıt renklerde olması gerektiğini unutmayın.  Karışık, yazıların okunmasını zorlaştıran bir birine yakın renk tonlarından uzak durun. Sarı renkli tema üzerine yazılacak gri renkli yazılar, okuyucular tarafından kolaylıkla okunamaz. Benzer şekilde siyah renkli tema üzerine yazılacak mavi renkli yazılar da dinleyicilerin ilgisini çekmez. Takdim hazırlarken dikkat edeceğiniz diğer bir konu da animasyonlardır.

Takdimde vurgulamak istediğiniz ana fikirleri animasyonlarla daha etkili anlatabilirsiniz. Uygun yer ve zamanlarda kullanılan animasyonlar, takdiminize canlılık katar. Dinleyicilerin animasyonla vurgulanan konulara odaklanmasını sağlar. Ancak, bu her slaytta animasyon olacağı anlamına gelmez. Fazlaca kullanılan animasyonlar, asıl vurgulamak istediğiniz konuların dinleyicilerin dikkatinden kaçmasına neden olur. Böyle bir durumda takdimden beklediğiniz hedefe ulaşamazsınız. Ayrıca animasyonlar, takdiminizin ağırlaşmasına, slayt geçişlerinin yavaşlamasına da neden olur. Takdim sonunda dinleyicilerinize takdim metinlerini dağıttığınızda animasyonlar printer çıktılarında görünmeyecektir. Animasyon uygulayacağınız slaytlarda bu konuya da dikkat etmenizi öneririz.

Sonuç:

 

Sonuç bölümü; makalenin "özetleme bölümü" sayılabilir. Giriş bölümünde ileri sürülen, sonra açıklanan görüş ve öneriler, sonuç bölümünde -genellikle- bir paragrafta yinelenir. Sonuç bölümünde yazının okuyucu üzerindeki etkisi doruğa ulaştırılmalıdır. Bu sağlanabilirse, okuyucular, beğendikleri makalelerin yazarlarını not ederler. Fırsat bulduklarında aynı yazarın yeni yazılarını  ileride tekrar okumak için, makalenin yayımlandığı web sitesini "sık kullanılanlara" eklerler.
 

Ele alınıp işlenen, geliştirilen konunun hükme varıldığı ve o konunun ana fikrini oluşturan kısım sonuç bölümüdür. Bu bölümde yazar söylediklerinin tümünü belli bir sonuca ulaştıracak biçimde bir iki cümle ile sonucu vurgular. Örneğin: “Powerpoint Sunumu Teknikleri” hakkında yazacağınız bir makalenin sonuç bölümü şu şekilde olabilir:

"Bu makalede Powerpoint takdiminde temanın nasıl seçileceği, animasyonların nasıl etkili kullanılacağı hiç bilmeyenler seviyesinde anlatılmıştır. Powerpoint programı sizlerin etkili takdim yapmanızı sağlayacak daha bir çok özellik içermektedir. Okuyucularımızın makale ilgili eleştiri ve önerileri bize ileriki anlatımlarımızda ışık tutacaktır. Konuyla ilgili en güncel bilgileri http://www.........com sitesinde bulabilirsiniz. "

Makalede okuyucunun asıl ilgisini çeken ve ilk anda bakacağı bölümler giriş ve sonuç bölümleridir. Bu  bölümlere konuyla ilgisi olan bir fıkra, çarpıcı bir diyalog veya bir hatıranın yerleştirilmesi makalenin okuyucu üzerinde etkili olmasını sağlar.

Makalemi yazarken anahtar kelimeleri nasıl yerleştirmeliyim?

Bazı yazarlar makale yazmada içerikten ve akıcılıktan çok, makalede geçecek anahtar sözcüklere dikkat ederler. Bilindiği gibi popüler anahtar kelimeleri içeren makaleler, Google, Yahoo! MSN vb. gibi arama motorlarında daha çabuk bulunurlar. Fakat, anahtar sözcükleri dikkate alarak makale yazanlar çoğu kere başarısız olurlar."Yapmacık" makaleler okuyucuların ilgisini çekmez. Makale konusuna odaklandığınızda zaten kritik anahtar kelimeleri en doğal şekilde kullanacaksınız. Kendinize başkaca hiç bir sınırlama (Örn: Kaç anahtar kelime kullanmalıyım?)  koymadan, yapmacılıktan uzaklaşarak, sadece konuya odaklanarak yukarıda belirtildiği şekilde makalenizi yazın.

Örneğin: "İstanbul'un Trafik Sorununa Çözümler" konusunda yazacağınız makalede anahtar kelimeleri öncelikle  konu başlığında aramalısınız. Konuyu açıklamak için başlıktaki anahtar sözcükleri (İstanbul, trafik, trafik sorunu, çözüm, trafik sorununa çözümler..vb.) otomatikman kullanmak durumundasınız.

Anahtar sözcükler, spesifik olmalıdır. Örneğin: Yukarıdaki örnekte "trafik" başlı başına iyi bir anahtar sözcük olamaz. Google'da "trafik" yazarak arama yaptığınızda, karşınıza binlerce site adresi çıkacaktır. Ancak, "İstanbul'un trafik sorunu" diye yazarsanız, arama alanını daraltmış, asıl bulmak istediğiniz sayfalara yönelmiş olursunuz. Bu nedenle yukarıdaki makalenin anahtar sözcüklerinden birisi de "İstanbul'un trafik sorunu" olmalıdır.

Anahtar sözcükler;

Makalenin "başlık" kısmında,
Makalenin "metin" kısmında,
Makalenin "sonuç" kısmında mutlaka yer almalıdır.

Makalenin anahtar sözcükleri kalın, altı çizili yazıldığında arama motorlarınca daha kolay bulunur.

Makalenizde yer almasını istediğiniz her bir anahtar sözcük oranı %3 civarında olmalıdır. Örneğin  “İşadamları için Powerpoint Sunumu Teknikleri” konulu bir makale yazdınız. Düşündüğünüz anahtar sözcükler "Powerpoint, işadamları, sunum, teknikler" ise, her birinin makale içindeki oranı %3 civarında olmalıdır.  İnternette ön sıralara çıksın ve Google'da hemen bulunsun mantığı ile, makalenizde kullanacağınız anahtar sözcüklerin oranını gelişi güzel artırmayın. Arama motorları bu niyeti sezdiği anda, makalenizi asla listelemeyecektir. Anahtar kelimelerin oranı %3 ise, makalenizi online ortamda rahatlıkla yayımlayabilirsiniz.

Makalenizde fotoğraf, resim, tablo, çizelge kullanabilirsiniz. Bunlara da mutlaka açıklayıcı bilgi yazın.
Son düzeltmeleri nasıl yapmalıyım?

Makalenizi yazdıktan sonra imla, dilbilgisi ve yazım hatalarını bilgisayar üzerinden kontrol edin. Sonra:

Makalede yer alan ispatı olmayan, yeterince açıklayamadığınız, gereksiz ve kafa karıştırıcı bilgileri silin.
  

Ana konu ekseninde, okuyucuya anlatmak istediklerinizi tekrar kontrol edin.


Araştırma yapmanız gerekiyorsa, detaylı araştırma yapın. Acele etmeyin.

 

Makale metninin akıcı olup olmadığını anlamak için metni kendi kendinize ve yüksek sesle okuyun.

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • Kaya Gokoglu   22-11-2019 23:52

    Gayet güzel bir yazı olmuş. Ben Bilimsel makale konusunda kim neler yazmış diye ararken bu yazıyı gördüm ve epey istifade ettim. Bilimsel Makale yazmak ise bambaşka bir konu ve bu konudaki videolarımı iş birliği yaptığım https://www.makaletercume.com adresinde yayınlayacağım. İlgi duyanlar seyredebilirler.

Kategorideki Diğer Haberler