05 Mart 2021 Cuma Saat:
20:42
24-12-2012
  

Mısır`da Halk Kararını Verdi

Mısır Devlet Medyası anayasa taslağının oy oranını açıkladı.

Facebook da Paylaş

 

Mısır'da anayasa referandumunun ikinci aşaması da geride kaldı. Mısır devlet medyası anayasa taslağının yüzde 63 evet oyuyla kabul edildiğini duyurdu.

Referandumun resmi sonuçlarının Pazartesi gününe kadar açıklanması beklenmiyor. Halk oylamasına katılım oranı yüzde 30 civarında gerçekleşti.

Muhalefet referandumda birçok kanunsuzluğun yaşandığını iddia ediyor. Muhalifler halk oylamasının ikinci aşamasında bazı seçim merkezlerinin geç açıldığı ve iktidar yanlılarının seçmenleri etkilemeye çalıştığı iddiasında bulundu.Referandumun ilk aşaması Kahire ve İskenderiye'nin de aralarında bulunduğu büyük şehirlerde 15 Aralık'ta düzenlenmişti.Referandumun ilk aşamasında oy kullananların yüzde 56 buçuğu anayasa taslağına evet demişti.

Diğer 17 ilde ise halk oylamasının ikinci aşaması dün gerçekleştirildi.Anayasa taslağına büyük destek veren Müslüman Kardeşler grubu ilk sonuçlara göre ikinci aşamadan da yüzde 70 civarında evet oyu çıktığını duyurdu.

Muhalefetin önemli oluşumlarından Ulusal Kurtuluş Cephesi de evet oylarının hayır oylarından daha fazla olduğunun anlaşıldığını açıkladı.

Yeni anayasanın yürürlüğe girmesi halinde Mısır'da 3 ay içinde parlamento seçimlerinin yapılması gerekiyor.Bu arada halk oylamasının ikinci aşaması devam ederken Cumhurbaşkanı yardımcısı Mahmud Mekki görevinden istifa etti.


 

trthaber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler