05 Mart 2021 Cuma Saat:
21:50
31-01-2013
  

Mursi Almanya'da Batı'yı eleştirdi

Mısır Cumhurbaşkanı, Batılı ülkeleri, on yıllarca halkına baskı uygulayan rejimleri desteklemekle eleştirdi.

Facebook da Paylaş 

Berlin'i ziyaret eden Muhammed Mursi, demokratikleşme sözü verdi. Mısır lideri Mursi, Berlin ziyaretinde uluslararası kamuoyundan destek aradı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklama yapan Mursi, Mısır'ın bir hukuk devleti olma yolunda olduğunu belirterek, amaçlarının “askeri ya da teokratik olmayan bir hukuk devleti” olduğunu kaydetti. Mısır Devlet Başkanı, ülkesinin içişlerine karışılmaması konusunda ise uyarıda bulundu.

çlkesindeki protesto gösterileri nedeniyle Fransa'ya yapacağı ziyareti iptal eden Mursi, Almanya ziyaretini de yalnızca birkaç saatle sınırladı. Haziran ayından bu yana en kanlı gösterilere sahne olan Mısır'da son bir haftada 50'den fazla kişi olaylarda yaşamını yitirdi.

Berlin temasları sırasında, Mısır'da üç kentte ilan edilen olağanüstü hal uygulamasının geçici olduğu mesajını veren Devlet Başkanı Mursi, muhalefet gruplarının talep ettiği milli mutabakat hükümetine ise olumlu karşılık vermedi. Gazetecilerin soruları üzerine Mursi, ülkede istikrarlı bir hükümet bulunduğunu, üç-dört ay içerisinde yeni parlamentonun seçileceğini anımsatarak, yeni hükümetin seçim sonuçlarına göre şekilleneceğini söyledi.

MERKEL'DEN DİYALOG çAğRISI

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Mursi ile görüşmesinin ardından, ortak basın toplantısı sırasında, demokrasi çağrısı yaptı ve ayrım gözetilmeden tüm muhalif gruplarla diyalog yürütülmesi gerektiğini vurguladı. Merkel, Mısır yönetiminden beklentileri şöyle sıraladı:

“ Mısır'da farklı siyasi aktörler siyasi sürece katkıda bulunabilmelidir, insan haklarına saygı gösterilmeli ve tabii ki dinî özgürlükler hayata geçirilmelidir.”

Mısır'da büyük beklentilerle devrime destek veren liberal, sol, laik kesimler ve ayrıca ülkede azınlıkta bulunan Hrıstiyanlar, rejimin giderek baskıcı bir hal almasına tepki gösteriyorlar.

BASKICI REJİMLERE DESTEK VEREN BATI'YI ELEşTİRDİ

Mursi, Almanya ziyareti kapsamında Körber Vakfı'nda yaptığı konuşmada, Batı ülkelerinin, baskı uyguladığı halklarının isteklerine karşı çıkan rejimlerin iktidarda kalmasını sağladığını belirterek, bunun istikrar sağlama veya aşırılıkla mücadele argümanıyla yapıldığını ifade etti.

Bunun sonucunda Batılı ülkelerin siyasi ve ekonomik çıkarlarına öncelik verildiğini ve etkilenen ülkelerin halkların isteklerinin gözardı edildiğini belirten Mursi, bu durumu, ''Kabul edilemez'' olarak nitelendirdi.

Artık eşit düzeyde diyaloğun gerçekleşmesini isteyen Mursi, burada bir tarafın kendisini diğerinin üstünde görmemesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ülkesinde yapılanlar hakkında bilgi veren Mursi, herkesin katıldığı bir referandumla yeni anayasanın kabul edilmesinin demokratik sisteme geçişte önemli bir mihenk taşı olduğunu savundu.

Mursi, bölgesel ve uluslararası sorunların diyalog ve barışçıl bir şekilde çözümünden yana olduğuna değinerek, Mısır'ın partnerleriyle işbirliği içinde barış, istikrar ve gelişme istediklerini vurguladı.

Filistin sorununa ilişkin görüşlerini de açıklayan Mursi, uluslararası toplumun Filistin halkının beklentilerini yerine getirmediğini, bugün Arap dünyasındaki devrimleri anlamak için, Filistinlilerin on yıllardır süren devrimine bakılması gerektiğini vurguladı.

 

sondakika

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler