01 Ekim 2020 Perşembe Saat:
16:35
11-08-2016
  

Nijerya İslami Hareketi'nden 'Şeyh Zakzaki'ye özgürlük' Yürüyüşü

Nijerya İslami Hareketi, Şeyh İbrahim Zakzaki'nin serbest bırakılması talebiyle bir kez daha sokaklara indi.

Facebook da Paylaş


 Nijerya İslami Hareketi, Şeyh İbrahim Zakzaki'nin serbest bırakılması talebiyle bir kez daha sokaklara indi.
 
Şeyh İbrahim Zakzaki’nin tutuklanmasının üzerinden sekiz ay geçerken, sağlık durumunun oldukça kötü olduğu ifade ediliyor. Ancak Nijerya yetkilileri Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılması taleplerine kulak asmıyor.
 
Nijerya İslami Hareketi üyeleri, ülkenin kuzeyindeki Zaria'dan başkent Abuca'ya gelerek burada protesto gerçekleştirdi ve yazdıkları mektupları Nijerya Ulusal İnsan Hakları Komisyonu'na verdiler.
 
Eylemde konuşan bir İslami Hareket mensubu: "Biz Şeyh Zakzaki'nin hukuk dışı olan tutukluluğunun sona ermesini istiyoruz, bu protestolara iki hafta önce başladık ve Şeyh Zakzaki serbest bırakılana dek devam edeceğiz." diye konuştu.
 
İslami Hareket üyeleri hükümet yetkililerine de bir dilekçe sundu. Dilekçede Nijerya askerilerinin Zaria’da insan haklarını ihlal etmesine dikkat çekti. Nijerya Ulusal İnsan Hakları örgütü İslami Hareketin bu talepleri hakkında şimdiye kadar hiçbir girişimde bulunmadı.
 
Nijerya Ulusal İnsan Hakları Komisyonu yetkililerinden Outi Urawa, konu hakkında yaptığı açıklamada “Biz onların şikâyetlerini anladık ve bu şikâyetlerle ilgileneceğiz. İncelemelerimizin sonucu en kısa zamanda açıklanacaktır.” ifadelerini kullandı
 
Şeyh Zakzaki’nin kızı ve Şeyh Zakzaki’nin birçok seveni, onun hapishanedeki sağlık durumundan dolayı endişelerini açıkladı.
 
Şeyh Zakzaki’nin kızı, bu konu hakkında: “Son haftalarda sürekli olarak babamın tansiyonu yükseliyor. Onun sol eli hala felç durumda ve elini oynatamıyor. Onu daha iyi bir doktorun muayene etmesi ve buna izin verilmesi gerekiyor.” açıklamasında bulundu.
 
Nijerya hapishane yetkilileri ise Şeyh Zakzaki’nin durumu hakkında bir rapor sunmaktan ve açıklama yapmaktan kaçınıyor. Nijerya Federal Hükümeti de şimdiye kadar bu konu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.
 
Nijerya İslami Hareketi son olarak 200'den fazla üyesinin herhangi bir yargılama yapılmadan hapislerde tutulduğunu ve 730 kişi hakkında hiçbir haber alınamadığını, bu kişilerin ordu tarafından öldürülmüş olabileceğini belirtmişti. Hareket lideri Şeyh Zakzaki, Nijerya ordusu tarafından 12 Aralık'ta evine düzenlenen baskından bu yana tutuklu bulunuyor. Nijerya ordusunun düzenlediği baskınlarda 1000'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.
 
Bir yandan IŞİD'e biatlı Boko Haram tehdidi ile cebelleşen Nijerya İslami Hareketi, diğer yandan devletin sistematik baskısı altında ayakta kalma mücadelesi veriyor.

 

İslamî Analiz

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler