02 Temmuz 2020 Perşembe Saat:
09:01
07-09-2012
  

Özellikle Felsefe ve Kelama Özen Gösterin

Medreselerin başlıca amacı olan fakih yetiştirmenin yanı sıra felsefe ve kelama özen gösterin.

Facebook da Paylaş

 

 Medreselerin başlıca amacının fakih yetiştirmek olduğunu ifade eden İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Hamanei, “Bununla birlikte aklî ilimlere, bilhassa felsefe ve kelam öğretimine özen göstermek gerekir” diye konuştu.

İlim Havzaları Yüksek Konseyi üyelerini kabul eden Ayetullah Hamanei, konseyin etkili din adamı ve âlim yetiştirmedeki önemine dikkat çektiği konuşmasında medreselerde yapılacak ıslah çalışmalarının önemi, medreselerin potansiyel gücünün ihya edilmesi, talebelerin ahlak ve düşünme gücü açısından güçlendirilmesi ve dinî bilgilerinin artırılması konuları üzerinde durdu.

Rehberlik Makamı Ofisi'nin resmî internet sitesinde yer alan haberde Ayetullah Hamanei'nin konuşmasında medreselerin başlıca amacının fakih yetiştirmek olduğunu ifade ettiği kaydedildi.

İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Hamanei, “Bununla birlikte aklî ilimlere, bilhassa felsefe ve kelam öğretimine özen göstermek gerekir” diye konuştu.

İlim Havzası'nda hâkim olan ruhu, özgür âlimler yetiştirmek olarak niteleyen Ayetullah Hamanei, medrese yönetimlerinin çalışma tarzının nasıl olması gerektiği üzerinde durdu ve bürokratik yönetim modellerinin uygulanması, idarî teşkilat yapısının genişletilmesi, diplomaya önem verilmesi gibi uygulamaların medreselerde yol açabileceği tehlikelere dikkat çekti.

İlim havzalarında ilmî ve eğitimsel düzeyin güçlendirilmesinin göz ardı edilemeyecek bir gereklilik olduğunu vurgulayan Ayetullah Hamanei, “İlim Havzaları Yüksek Konseyi bu alanda çalışmalar yapmalıdır” dedi.

İslam İnkılâbı Rehberi'nin konuşmasından önce Konsey Başkanı Ayetullah Üstadi ile yönetim kurulu üyeleri Ayetullah Muktedayi, Garevi ve Hüseyni Buşehri birer konuşma yaparak Ayetullah Hamanei'yi Konsey'in geçtiğimiz yıl yaptığı çalışmalar, aldığı kararlar ve izlediği politikalar ve gelecekte yapmayı planladığı çalışmalar hakkında bilgilendirdiler.

medyaşafak

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler