22 Ocak 2021 Cuma Saat:
23:24
27-04-2015
  

'Şiddet Polisi' Olma Niyetinde Değiliz!

Halk, güvenlik ve huzuru somut olarak yaşamalıdır...

Facebook da Paylaş  
Güvenlik Kuvvetleri sempozyumuna katılan polis teşkilatı komutanları, başkanları ve yöneticilerini kabul eden Ayetullah Hamanei, "Toplumda güvenliğin sağlanması için polisin güçlü olması şarttır, ancak bu iktidar adalet, muhabbet ve merhametle birlikte olmalıdır" dedi.

Ayetullah Hamanei'nin konuşmasında öne çıkan satır başları;

 

"Recep ayını idrak etme saadetine nail olan sizleri tebrik ediyorum. Recep ve Şaban ayları, Allah'a yakınlaşmak ayı olan mübarek Ramazan ayının ön hazırlığıdır. Halkımızdan bu ayların bereketinden daha fazla yararlanmalarını bekliyoruz.

Ailelerin çocuklarının sokak ve parklarda uyuşturucuya müptela olması ya da yakışıksız ve günah amellere yönelmesinden dolayı duyulan korku vb. toplumsal psikoloji zedeleyecek güvensizliklerle mücadele etmek, fiziksel güvensizliklere karşı mücadele etmekten daha önemlidir.

Toplumda güvenliğin sağlanması için polisin güçlü olmasını gerekir. Polis gücü, İslam Cumhuriyeti'nin 'güvenlik ve hakimiyetin sembolü'dür. Elbette polis güçlerinin güçlü olması demek, halka zulmetmek ve kontrolsüz güç kullanmak demek değildi.

Biz, ABD ve bazı batılı devletlerde olduğu gibi zalim bir polis gücüne dönüşmeye ya da mazluma karşı gövde gösterisinde bulunmayı amaçlayarak güç kazanmaya çalışmıyoruz. Böyle bir polis gücü, bırakın güvenliği sağlamayı aksine güven ve emniyeti tehdit eder.
Toplumsal güvenliği sağlamak; reklam veya medyatik sözlerden ibaret değildir. Halk, güvenlik ve huzuru somut olarak yaşamalıdır.


Amerika polisinin siyahilere karşı sergilediği tavır, zalim bir otorite örneğidir. Başkanının bir siyahi olduğu ABD'de, siyahilerin polisin zulmüne ve hakaretine maruz kalması düşündürücü konulardandır.

Rahman ve rahim olan Yüce Allah, aynı zaman cezalandırıcı sıfatına da sahiptir. Bu nedenle İslam Cumhuriyeti'nde iktidarı tesis etmek; adalet ve merhamet yanında İslami emirlerin uygulanmasında kararlılığı da gerektirir."

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler