26 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
06:43
09-08-2016
  

Siyonist Rejim Boykota Karşı Komite Kurdu

Siyonist İşgal Rejiminin ürünlerine yönelik boykotu kırmak ve aktivistleri sınır dışı etmek üzere yeni bir komite kurduğu bildirildi.

Facebook da Paylaş

Siyonist İşgal Rejiminin ürünlerine yönelik boykotu kırmak ve aktivistleri sınır dışı etmek üzere yeni bir komite kurduğu bildirildi.
 
İçişleri Bakanı Aryeh Deri ile Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan tarafından yayımlanan ortak yazılı açıklamada, İsrail'e yönelik boykotu kırmak, aktivistleri sınır dışı etmek ve ülkeye giriş yapmak isteyenleri engellemek için ortak bir komitenin kurulduğu ifade edildi.


Açıklamada, komitenin kurulma kararının, bakanlar Deri ve Erdan ile içişleri bakanlığından yetkililerin de bulunduğu toplantıda alındığı belirtilerek, "Bu komite, İsrail'de boykot faaliyetleri yürüten yüzlerce aktivisti tespit edecek, dışarıdan giriş yapmak isteyenleri de engelleyecek" ifadeleri kullanıldı.
 
İsrail'de onlarca örgütün farklı isimler altında, İsrail'i boykota teşvik, ülkenin izole edilmesi ve vatandaşlarına zarar verme amacıyla bilgi topladığı öne sürüldü.
 
'BOYKOT İÇİN ÇALIŞAN ÖRGÜTLER YASAKLANMALI'
 
İçişleri Bakanı Erdan ise yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in boykotuna yönelik çalışan örgütlerin yasaklanması için bakanlığın her şeyi yapması gerektiğini ifade ederek, komitenin kurulmasını bu çerçevede atılan önemli bir adım olarak değerlendirdi.
 
İsrail'in boykot edilmesini savunan yaklaşık 200 Filistinli sivil toplum kuruluşu, İsrail üzerinde ekonominin yanı sıra akademik, kültürel ve siyasi alanlarda baskı oluşturulması hedefiyle, 2005 yılında BDS (Boycott, Divestment ve Sanctions-Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar) Hareketini kurmuştu. Küresel bir hareket olan BDS, Filistin toprağındaki İsrail işgaline son verilmesi, İsrail'in Arap-Filistinli vatandaşlarına tam eşitlik sağlanması ve Filistinli sığınmacıların geri dönüş haklarına saygı duyulması için uluslararası çalışmalar yürütüyor.
 
DIŞ TİCARET AÇIĞINDA YÜZDE 82'LİK ARTIŞ YAŞANDI
 
İsrail raporlarına göre, İsrail dış ticaret açığında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla bu yılın ilk yarısında yüzde 82'lik oranla keskin bir artış yaşandı. Ticari açığın, küresel büyümedeki düşüş, Batı Şeria'da Yahudi yerleşim birimlerinde üretilen ürünlerin Avrupa'da boykot edilmesinde yaşanan yükselişle aynı zamana denk geldiği kaydedildi. 

 

İslami Analiz

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler