23 Ekim 2020 Cuma Saat:
00:22
15-02-2014
  

Suriye, Radikal Terörist Gruplarla Savaşıyor

Sadece bildirideki bir maddeyi vurgulamak yapıcı bir yaklaşım değildir...

Facebook da Paylaş
 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ulusal Koalisyon adlı muhalif örgüt ile onları destekleyenlerin Cenevre müzakerelerini başarısız kılmak için bahane aradığını söyledi.

Rusya el-Yovm televizyonunun haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün Almanya dışişleri bakanı düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye sorununa siyasi çözüm bulunması için Cenevre'de sürdürülen müzakerelere de değindi.

Lavrov, Cenevre konferansı konusunda Amerika ile anlaşmaya vardıklarında konferansın gündeminin Cenevre-1 bildirisine göre belirlenmesini kararlaştırdıklarını belirterek Suriye heyetinin buna uyduğunu, Ulusal Koalisyon adlı muhalif örgüt ile onları destekleyenlerin ise görüşmeleri çıkmaza soktuğunu söyledi.

Lavrov, "Muhaliflerle Suriye yönetimi arasında Cenevre'de yapılan iki tur müzakereler bize gösterdi ki muhaliflerin ve onları destekleyenlerin Cenevre-1 bildirisiyle tek hedefleri rejimi değiştirmek. çünkü onlar sadece geçiş hükümetinden söz ediyorlar ve ancak geçiş hükümeti kurulduktan sonra terörizm gibi diğer önemli meseleleri görüşebileceklerini söylüyorlar" dedi.

Cenevre bildirisinde sadece geçiş hükümetinden söz edilmediğine dikkat çeken Lavrov, "Bugün biz Suriye hükümet güçlerinin radikal terörist gruplarla savaştığını biliyoruz. Suriyeli muhalifler, siyasi çözümün ilkeleriyle ilgili konuların ele alınmasını bile reddediyorlar. Halbuki her türlü mantık uzlaşmanın sağlanmasını ve geçiş hükümetinin ölçütlerine dair hususlar üzerinde anlaşmaya varılmasını ondan sonra da bu görevi üstlenecek kişilerin yer alacağı liste üzerinde mutabakat sağlanmasını zorunlu kılar" dedi.

Suriye hükümetinin tutumunda bir değişiklik olmadığını ve Suriye heyetinin Cenevre-1 bildirisinin maddelerini sırasıyla görüşmeye hazır olduğunu hatırlatan Lavrov, "Suriye hükümeti, şiddetin sona erdirilmesi için anlaşmaya, yerel çapta ateşkes yapmaya, bazı bölgelere insani yardım gönderilmesine, esir değişimine ve geçiş hükümetine dair ölçütler konusunda anlaşmaya hazırdır.

Suriye, demokratik, seküler, toprak bütünlüğü içerisinde egemen bir ülke olmalı çeşitli etnik ve dini kesimler bir arada yaşayabilmelidir. Bütün bunlar Cenevre-1 bildirisinde söz konusu edilen şeylerdir. Sadece bildirideki bir maddeyi vurgulamak yapıcı bir yaklaşım değildir" dedi.

Sergey Lavrov, Cenevre-1 bildirisine göre muhalefet heyetinin Suriye'deki tüm muhalif grupları içermesi gerektiğini belirterek şu an Cenevre'de muhalif gruplardan sadece bir tanesinin bulunması dolayısıyla Cenevre-1 bildirisinin aslında uygulanamadığını söyledi.

 

ydh

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler