05 Mart 2021 Cuma Saat:
21:26
01-02-2013
  

Suudi Arabistan'da Halk Ayaklanması Güdümlü Hale Geliyor

Suud hanedanının muhalif halkın arasında para dağıtma çabası rejimin muhalif halka karşı bir nevi acizliği göstermektedir.

Facebook da Paylaş 

Suudi Arabistan'da Suud hanedanının halka yönelik şiddet uygulamasını arttırmasının ardından Arabistanlı protestocuların rejime karşı protesto eylemlerini planlı ve güdümlü hale getirmeye karar verdiği belirtildi.

Arabistanlı siyasi aktivistlerin halktan 15 Mart günü ülkenin vahim durumunu protesto etmek üzere ve özellikle siyasi tutukluların serbest bırakılmasını ve Suud rejiminin başına buyruk tutuklamalara son vermesini talep etmek ve geçim şartlarının zorlaşmasını kınamak üzere düzenlenecek olan protesto gösterisine katılmalarını istedi.

 

Suudi Arabistan'da siyasi aktivistlerin bu çağrısı, muhaliflerin artık küçük boyutlarda ve organize edilmeksizin kendiliğinden gelişen protesto eylemleri düzeyini aştığını ve şimdi organize protesto eylemleri ile Riyad yönetimini sorgulamak istediklerini gösteriyor.

 

Siyasi aktivistlerin bu çağrısına paralel olarak El Vatan gazetesi de yayınladığı bir raporda, Suudi Arabistan halkının ekonomik sorunları her geçen gün daha da ağırlaştığını, bu durum Suud rejimini tehdit ettiğini yazdı.

 

El Vatan Ocak ayının başlarından Suudi Arabistan istatistik kurumu ülkenin son iki yılda iş piyasası ile ilgili verileri yayınladığını belirterek Suudi Arabistan'da işsizlik oranı %12 sınırını aştığını, bu rakam ülkenin yakın tarihinde bir rekor sayıldığını belirtti.

 

Suudi Arabistan istatistik kurumunun raporu, işsizler ordusunun %40 kadarını erkeklerin oluşturduğunu, geriye kalan %60 işsizleri de kadınlar oluşturduğunu gösteriyor. Rapora göre Suudi Arabistan'da işsizlik sorunu en başta gençlerin arasında yaygın olduğu ve işsizlerin %75 kadar 20 ila 29 yaş grubunda yer aldığı anlaşılıyor.

 

Suudi Arabistanlı muhalif Hamza Hasan halkın ekonomik sıkıntılarının hızla tırmandığını belirterek, yoksulluk, işsizlik ve kamu hizmetlerinin yokluğu halkın hoşnutsuzluğunu hızla tırmandırdığını, bu da Suud rejimini çökme eşiğine getirdiğini belirtti.

 

Suud hanedanının muhalif halkın arasında para dağıtma çabasını rejimin muhalif halka karşı bir nevi acizliği olarak yorumlayan Hamza Hasan, Suud rejimi bir çok iç ve dış politikasında başarısız olduğunu, fakat dikta rejimin hırsı çok fazla olduğunu ve bu yüzden güç ve serveti kendi tekelinde tutmak için her türlü yola başvurduğunu ifade etti. Bu arada Riyad yönetimine yönelik artan baskıların Suud hanedanını halka karşı şiddet uygulamasını arttırmasına sebep olduğu gözleniyor.

 

Suud askerleri Salı günü Suudi Arabistan'ın en eski siyasi hapishanesi olarak bilinen Hayer hapishanesine baskın düzenlediği ve tutukluların itirazlarını desteklediğini açıklayan şeyh Halef Anizi'yi tartakladığı belirtildi.

 

Suud askerleri bundan bir kaç gün önce de söz konusu hapishaneye baskın düzenleyerek bazı tutukluları darp etti ve kişisel eşyalarına el koydu. çte yandan Suudi Arabistan insan hakları kaynakları Hayer hapishanesinde 50 siyasi tutuklunun kayıp olduğunu ve büyük bir ihtimalle öldürüldüklerini duyurdu. Gerçekte Suud hanedanının muhaliflere yönelik şiddet uygulamasını arttırması, Riyad yönetiminin halk itirazlarına karşılık vermek ve krizi yönetmek için hiç bir ciddi planı olmadığını gösteriyor.

 

irib

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler