05 Mart 2021 Cuma Saat:
21:28
22-02-2013
  

Suudi Arabistan'da halk itirazları sürüyor

Suud rejimi ülkede şii Müslümanlar ve kadınların oluşturduğu toplulukların haklarını sürekli ihlal etmekte ve haklarında ayrımcılık yapmaktadır.

Facebook da Paylaş
Haber kaynakları Suudi Arabistan'da Suud rejimine karşı halk itirazları ve protesto gösterilerinin devam ettiğini belirtiyor.

Bu çerçevede Katif eyaletinde halk geniş çaplı protesto gösterisi düzenledi. Aslında Suudi Arabistan'da iki yıldır birçok kentte, ülkede temel değişiklikler yapılması, yargılanmadan hapse atılan siyasi tutukluların serbeste bırakılması için protesto gösterileri düzenleniyor.

 

Suud rejimi kendi halkının haklı sesini bastırmak için son yıllarda binlerce vatandaşını tutuklamış ve korkunç hapishanelerine atmıştır. Her halükarda Suudi Arabistan'da yaşanan gelişmeler, halkın Suud rejiminin baskıcı politikalarına yönelik itirazlarını arttırdığını gösteriyor. Bu durum tabi ki en başta Suud hanedanını kaygılandırıyor.

 

Bu şartlarda Riyad yönetimi Amerika'nın geniş destekleri sayesinde türlü yollara başvurarak halkın başlattığı kıyamı bastırmaya çalışıyor.

 

Suud rejimi bu politikaya paralel olarak son dönemde rejimin bazı unsurlarını değiştirerek sözde reform yapma havasını oluşturmaya çalıştı. Gerçekte Riyad yönetimi bu politikalarla halkı, köklü değişim ve demokratik bir nizamın inşa edilmesi talebinden vaz geçirmeye çalışıyor.

 

Suud rejiminde bazı valiler başta olmak üzere yetkililerin değiştirilmesi aslında fasık Suud hanedanı üyeleri arasındaki iktidar savaşının sonucuydu. Oysa bu değişiklikler pratikte Suud hanedanındaki fesadı ve baskıcı politikaları daha da şiddetlendirdi.

 

çte yandan Suud rejimi bazı göreceli reformlar yaparak dikta rejimin demokrasi yolunda adım attığını telkin etmeye çalışıyor. Nitekim bu çerçevede ilk kez aralarında 30 kadının da yer aldığı danışma konseyi kral Abdullah'ın huzurunda yemin etti.

 

Kral Abdullah 11 Ocak tarihinde ilk kez 30 kadının konseye üye olarak kabul edilmesini onayladı. Oysa danışma konseyinin Suudi Arabistan'da yasama bağlamında hiç bir yetkisi yoktur ve sadece yönetimin genel politikaları konusunda istişare vermektedir.

 

Gerçekte Suudi Arabistan'da genel seçim, siyasi parti ve basın özgürlüğü gibi demokrasi simgesi olan hiç bir simge söz konusu değildir.

 

Bu arada Suud rejimi ülkenin şii Müslümanları ve kadınlar gibi toplulukların haklarını sürekli ihlal etmekte ve haklarında ayrımcılık yapmaktadır. Her halükarda Suudi Arabistan halkının artan itirazları, artık dikta rejimden usandıklarını ve baskı politikalarından korkmadıklarını gösteriyor.

 

İrib

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler