04 Ağustos 2020 Salı Saat:
17:19
06-08-2012
  

Taylandlı Müslümanlar, iftar sonrası Arakan ve Suriye için dua ediyor ?

İftar sonrası teravih namazına duran Müslümanlar, ardından başta Suriye ve Arakan'da zulüm altındaki Müslümanlar olmak üzere, tüm insanlığın huzuru için dua ediliyor.

Facebook da Paylaş


  


    
                
      Taylandlı Müslümanlar, oruçlarını camilerdeki toplu iftar sofralarında açıyor. İftar sonrası teravih namazına duran Müslümanlar, ardından başta Suriye ve Arakan'da zulüm altındaki Müslümanlar olmak üzere, tüm insanlığın huzuru için dua ediliyor.

Tayland'da Ramazan ayı Türkiye'dekinden farklı geçiyor. Aileler evlerinde iftar yapmaktansa, camilerde oluşturulan sofralarda topluca oruçlarını açmayı tercih ediyor. Tayland'ın 8 milyona yaklaşan Müslüman nüfusu her iftarlarda bir araya gelerek toplu bir şekilde oruçlarını açıyor. Tayland'da 4 binden fazla cami ve mescit bulunuyor. Camilerin çoğunlugunda hergün sofralar kurulurken, her iftar vakti bir bayram havasında geçiyor.

Toplu iftarlardaki dikkat çeken husus ise sofra kurulumu ve toplanmasında yemeğe katılan herkesin seferberlik yaparak, camilerde gönüllü sofra kuran kişilere yardımcı olmasıdır. Tayland'da iftar öncesi ezanı dualar ve salavatlar ile bekleyen Müslümanlar, iftar vakti geldiğinde sofraya konan su ve hurma ile oruçlarını açıyor. Daha sonra akşam namazı kılınıyor ve ondan sonra iftar sofrasına oturuluyor.

Ramazan ayında Taylandlı Müslümanların bir araya geldikleri iftar sofralarında yapılan sohbetlerde ve teravih namazlarından sonra dünya çapındaki Müslüman kardeşlerinin şuanki durumları konuşuluyor. İftardan sonra kılınan teravih namazının ardından başta Suriye ve Arakan'da zulüm altındaki Müslümanlar olmak üzere, tüm insanlığın huzuru için dua ediliyor.

Cihan

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler