17 Aralık 2018 Pazartesi Saat:
19:18
24-12-2016
  

TRT1'e Bir Tepki de Iğdır'dan

Şiiler, hiçbir zaman devletin karşısında olmamıştır, olmaz da...

Facebook da Paylaş
 
TRT1 ekranlarından yayınlanan "Pelin Çift İle Gündem Ötesi" adlı programda Şiiliğin İslam dışıymış gibi gösterilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor.
 
Iğdır Hacı Hacer Camii'nde kılınan Cuma namazından sonra konuşan Ehlibeyt alimi Zeki Tümay tepkisini;
 
"TRT1'de yayınlana bir programda biz Şiiler hakkında yalan yanlış iftiralar atılmıştır. Bugün günlerden Cuma ve biz Caferiler Cuma namazımızı kılıyoruz. Allah'ın ve İslam Peygamberi'nin emirlerini yerine getiriyoruz. Üzüldüğümüz nokta, kendilerini profesör olarak tanıtanların iftiralarının bir evlet kanalında yayınlanmasıdır. Ve maalesef hiçbir yetkili de bu yalanlara tepki göstermemiştir. Olayı kınıyoruz. Allah devletimizi şarlatanlardan, fitne çıkaranlardan korusun. Ülkemizin huzura ve barışa ihtiyacı vardır. Şiiler hiçbir zaman yaşadıkları devleti sırtından hançerlememiştir. 15 Temmuz'da devleti sırtından vuranlar bellidir." sözleriyle ifade etti.     
 
Iğdır Ehlibeyt Alimler Derneği Başkan Yardımcısı Ş. Veli Beder ise Cuma namazı sonrasında yaptığı açıklamalarda:
 
"Devletin kanalında Şii olmayan insanların Şiiliği anlatması, hatta Şiiliği İslam dışıymış gibi tanıtarak hedef göstermesi bizleri üzmüştür. İslami hassasiyetten uzak bir şekilde gerçekleştirilen 'Pelin Çift İle Gündem Ötesi' adlı programda stüdyo konuğu olan ve Şii literatürden habersiz iki sözde profesörün ifadeleri Şii vatandaşlara hayal kırıklığına uğrattı. Ortadoğu'da yaşanan mezhep gerilimlerinden ders çıkarmak gerekirken komşu ülkelerle yaşanan siyasi ayrışmaları bahane ederek mezhepsel gerilimleri daha da tırmandırmayı hedefleyen TRT, birleştirici bir rol oynamak yerine ayrıştırıcı bir görev üstlenmeyi tercih ediyor.
 
'Şiiler neye inanıyor?' diyorlar. Peygamberimiz (s.a.a) ve EhliBeyt neye inanıyorsa bizler de ona inanıyoruz. Şiiler, Allahın varlığına, O'nun Kutsal Kitabı Kur'an'a ve Peygamberine inanıyor. Şiiler, toplumun birlik beraberliğe inanıyor. Her Müslüman gibi namaz kılıyor, orucumuzu tutuyor. Kur'an'ı Kerim'in emirlerini yerine getiriyoruz. Bir Sünni vatandaş neye inanıyorsa ona inanıyoruz.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı bu ayrıştırıcı konuşmaya neden tepki göstermiyor? Açıkça fitne çıkarıyorlar. Fitne çıkarmak toplumda kan dökülmesine yol açar. Profesör etiketli birisi Diyanet İşleri Naşkanı neden tepki göstermez?
 
40 yıldır din hocalığı yapıyorum. Şiiler, hiçbir zaman devletin karşısında olmamıştır, olmaz da. 15 Temmuz'da Türkiye'miz de bir ihtilal teşebbüsü yaşandı. Bu darbe büyük şeytanın işidir. Şimdi aynı şeytan fitne çıkarmaya, insanları ayrıştırmaya çalışıyor. Ama biz bu oyuna asla gelmeyeceğiz. 
 
Halkın vergileriyle yayın hayatını sürdürmesine rağmen sadece bir mezhebin görüşünü ekranlarına yansıtarak, savunduğu mezhep dışındaki bütün mezhepleri ötekileştiren TRT, ülkemizin içinde bulunduğu hassasiyetleri tamamen yok saydı. Devletimizi yönetenler bu konuya el atmalıdır. Bu konuşmalar devleti için canını seve seve veren Şiileri, Caferileri, Alevileri üzmüştür." dedi.
 
Ehlader HABER
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler