05 Mart 2021 Cuma Saat:
22:37
19-11-2012
  

Türkiye, İran ve Mısır, Suriye'yi görüşecek

İran Dışişleri Bakanı Salihi, ''Suriye Hükümetinin, halkın meşru taleplerine cevap vermesi şart. Tüm taraflar, Suriye'deki krizin barışçıl yollardan çözülmesini istiyor'' dedi.

Facebook da Paylaş
 

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye'de halkın tüm meşru taleplerinin karşılanmasının şart olduğunu belirterek, hükümetin diyalog çağrısına, tüm grupların cevap vermesi gerektiğini söyledi.

Salihi, Tahran'da Suriye Hükümeti ve muhalifleri bir araya getiren ''Ulusal Diyalog Toplantısı'' sonunda açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Toplantıya yönetim ve muhaliflerden her kesimi temsilen 130 ve yabancı ülkelerden de 40 kişinin katıldığını hatırlatan Salihi, ''Tüm taraflar, Suriye'deki krizin barışçıl yollardan çözülmesini istiyor'' dedi.

''Suriye Hükümetinin, halkın meşru taleplerine cevap vermesi şart'' diyen Salihi, ''Suriye halkı da diğer halklar gibi özgürlük, çok partili sistem ve adil seçimler gibi temel haklara sahip olmalı'' ifadesini kullandı.

Salihi, ''Taraflar, sorunun bizzat Suriyeliler tarafından çözümü konusunda hemfikirler. Hiçbir taraf, sorunun halli için yabancı reçeteyi istemiyor'' diye konuştu.

Tarafların sorunun çözümüne yönelik olarak bir komite kurulması konusunda uzlaştıklarını anlatan Salihi, komite üyelerinin de yine bizzat Suriyelilerden oluşacağını kaydetti.

Salihi, komitenin toplantıya katılanlar ve katılamayan diğer Suriyeli gruplar arasında ulusal diyalog çalışmalarını yürütmekle görevli olacağını ifade etti.

Suriye dışındaki diğer bazı Suriyeli grupları da davet ettiklerini ancak onların çeşitli gerekçelerle katılamadığını kaydeden Salihi, gelecekteki toplantılara daha geniş kapsamlı katılım olmasını umduklarını söyledi.

Toplantıda, Suriye'nin bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve milli birliğine vurgu yapıldığını ifade eden Salihi, tüm tarafların ''şiddete hayır, demokrasiye evet'' ilkesini benimsediklerini bildirdi.

şiddet yoluyla hak talep edilemeyeceği konusunda görüş birliğine varıldığını söyleyen Salihi, barışa vurgu yapan tarafların, ''şiddetin şiddet doğuracağı'' düşüncesinde olduklarını belirtti.

Salihi, toplantıda Suriye sınırlarının kontrolü ve şiddete başvuran gruplara silah verilmesinin önlenmesi konularında da ortak görüş beyan ettiklerini dile getirdi.

TçRKİYE, İRAN VE MISIR, SURİYE'Yİ GçRçşECEK

Salihi, İran olarak Suriye Hükümeti ve muhalefetinin bir araya gelmesine yardım ettiklerini belirtti ve şunları kaydetti:

''Müdahale amacında değiliz. Biz sadece toplantıya ev sahipliği yapıyoruz. İran, sorunun yabancı müdahale olmadan bizzat Suriyeliler tarafından halledilmesini savunuyor.''

Suriye'de krizin aşılmasına yönelik İran'ın önerilerini daha önce Türkiye, Suudi Arabistan, Mısır ve Suriye'ye yazılı olarak ilettiklerini hatırlatan Salihi, ''Pakistan'da yapılacak D-8 toplantısında Türkiye ve Mısır ile Suriye konusunu ayrıntılı olarak ele alacağız dedi.

Suriye'de daha fazla kan dökülmesinin durdurulması gerektiğini belirten Salihi, ''Suriye Hükümeti, tüm muhalif gruplarla diyaloğa ve milli bir çözüme hazır olduğunu ilan etti. Muhalif gruplar niçin bunu reddediyor, acaba kan dökülmesini önlemek istemiyorlar mı-'' sorusunu dile getirdi.

Salihi şunları kaydetti:
''Sadece Suriye'de değil her yerde sorunun halli için öncelikli iş şiddetin durdurulmasıdır. Toplantıda tüm gruplar, sonraki adımlar için şiddetin mutlaka durdurulması görüşünü paylaştılar.''

Suriyeli tüm taraflarla görüşmeye devam edeceklerini yineleyen Salihi, bu toplantının sorunun çözümüne vesile olması temennisinde bulundu.

Toplantıda İsrail'in, Gazze şeridi'ne saldırısının da kınandığını belirten Salihi, Filistin halkının yanında olunduğunun bir kez daha vurgulandığını bildirdi.

Salihi, Filistin halkının durumunu yerinde görmek ve acılarını paylaşmak için Gazze şeridi'ne gitmeye hazır olduğunu, bu konuda Mısır ile görüşmelerin sürdüğünü sözlerine ekledi.

Suriye Hükümeti ve muhalefetten temsilcilerin katılımıyla yapılan ''şiddete hayır, demokrasiye evet'' başlıklı toplantının ikinci oturumu basına kapalı olarak gerçekleşti.

Toplantıya yarın da devam edilmesi bekleniyor.
   


Dünya Bülteni 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler