17 Ekim 2021 Pazar Saat:
12:39
19-07-2018
  

'Yahudi Ulus Devleti' Yasası Kabul Edildi

İsrail, 'Yahudi ulus devleti' yasasını kabul etti; Araplar tepkili: Demokrasinin ölümü!

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

İsrail Parlamentosu (Knesset) yıllardır hazırlık aşamasında olan ve İsrail vatandaşları arasında da büyük tartışmalara yol açan "Yahudi ulus devleti" yasa tasarısını kabul etti.

 

Siyonist Rejimi Parlamentosu, İşgal Topraklarını 'Yahudi Ulus Devleti' olarak niteleyen tartışmalı yasayı sekiz saat süren bir oturumda kabul etti. İsrailli Araplar 'Irkçılığı teşvik ederek etnik üstünlüğü ilerletme girişimi' tepkisi gösterdi. Arap vekillerden Ahmed Tibi, yasa için "Demokrasinin Ölümü" tanımını yaptı. 

 

Basında yer alan habere göre tartışmalı yasa, nüfusunun yüzde 20’si Araplardan oluşmasına rağmen İşgal Topraklarını ‘Yahudilerin Devleti’ olarak tanımlıyor; bu durumda artık zaten ihlal edilen Filistin Araplarının bütün hakları ellerinden gitmiş oluyor.

 

Yayılmacılık 'Ulusal Çıkar' Olarak Tanımlandı

 

Siyonist İsrail Parlamentosu Knesset’de sekiz saatten uzun süren hararetli bir oturumun ardından, yasa lehinde 62 vekil oy kullanırken, 55 vekil karşı çıktı. Yasada, “İsrail Yahudi halkının tarihi vatanıdır ve Yahudiler, İsrail’de ulusal kendi kaderini tayin için ayrıcalıklı bir hakka sahiptir” deniyor.

 

Yasaya göre, Arapça’nın resmi dil olarak statüsü düşürülüyor. Yasada, İsrail’in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşim inşası ‘Ulusal Çıkar’ olarak tanımlanıyor; ‘Birleşik Kudüs’ün Tamamı’, İsrail’in başkenti olarak tanımlanıyor.

 

Knesset oturumundaki tartışmaların ardından, yasanın en tepki çeken maddelerinden biri kaldırıldı. Apartheid eleştirisi alan bu maddede, sadece Yahudilerin girebileceği yerleşimlerin oluşturulması öneriliyordu.

 

Irkçı Politikalar Teşvik Ediliyor

 

Filistinli Arap vekiller ise tasarının kabul edilmesine tepki gösterdi. Arap vekillerden Ahmed Tibi, yasa için ‘demokrasinin ölümü’ tanımını yaptı. Arapların haklarını savunan Adalah isimli sivil toplum kuruluşu ise yasanın ‘ırkçı politikaları teşvik ederek etnik üstünlüğü ilerletme girişimi’ olduğu tepkisini gösterdi. Yasayı savunan Siyonist Rejim Başbakanı Benyamin Netantahu ise ‘çok önemli bir an’ açıklaması yaptı. Netanyahu geçen hafta “İsrail’in demokrasisinde sivil hakları garanti etmeye devam edeceğiz ama çoğunluğun da hakları var ve kararı çoğunluk verir” açıklamasıyla tepki çekmişti. 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler