19 Ekim 2018 Cuma Saat:
18:39
21-11-2016
  

11. Evrensel Erbain Merasiminden Kareler

Masumiyetin Dokunulmazlığı'nda Vahdet Vurgusu

Facebook da Paylaş

 

ON4 Tv'den canlı olarak yayınlanan "Masumiyetin Dokunulmazlığı"  temalı 11. Evrensel Erbain merasimine Ehl-i Beyt sevdalıları yoğun ilgi gösterdi.

 

Ehl-i Beyt Alimleri Derneği ve Anadolu Ehl-i Beyt Gençliği'nin hazırladığı "Masumiyetin Dokunulmazlığı" adlı 11. Evrensel Erbain Merasimi programı Bahçelievler'de bulunan Muhsin Yazıcıoğlu Spor Kompleksi'nde Ehl-i Beyt sevdalıların yoğun ilgisiyle icra edildi.

 

 

Üstat Yaşar Topkaya'nın sunuculuğunu yaptığı merasim, Ehl-i Beyt Alimi Alican Görel'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle açıldı.

 

Selamlama konuşmasını ise Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras yaptı. Kerbela şehitlerine selam gönderen Akaras:

 

"Hüseyin aşıkları biraraya gelip bütün beldelerde ve ülkelerde, Kerbela'da olanlarla aynı nidayı yükseltiyor 'Lebbeyk Ya Hüseyin'. Hüseyni feryat bütün vicdanları uyandırıyor. 'Her yer Kerbela, Her gün Aşura' denilerek, insanlığın ölmüş vicdanlarına yeniden diriliş ve yeniden insani değerler empoze ediliyor. Merasim programı bu yıl 'Masumiyetin Dokunulmazlığı' temasıyla gerçekleştiriliyor. Erbain, Hz. Zeynep ile birlikte anılmasının yanı sıra Hz. Hüseyin'in 3 yaşındaki küçük kızı Rukeyye'nin de Şam'da esaret zincirleri altında vefat edilişinin timsalidir. Bütün dünya çocukları masum kabul eder. Çocukların her türlü dokunulmazlığı vardır. Bu dokunulmazlık dün de olması gerekiyordu, bugün de olması gerekiyor." dedi.

 

Ardından Ak Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras  Ehl-i Beyt'e olan muhabbetin önemine değinerek; "Hak ile batıl savaşının yaşandığı Kerbela'da, hakkın tarafı olan Hz. Hüseyin vahdet için kıyam etmiştir. Müslümanlanların rahatça ve kardeşçe inançlarını yaşabilmesi için kıyam etmiştir. Bundan dolayı bütün müslümanlar Ehl-i Beyt sevgisi üzerinde birleşerek zalimlere karşı dik durmalıdır. Aralarına nifak sokulmasına fırsat vermemelidirler." şeklinde konuştu.

 

Programın İranlı konuğu Tahran Cuma İmamı Ayetullah Sıddıki ise günümüzde Müslümanların  vahdetinin hayati bir konu olduğuna dikkat çekerek, "Pakistan'da, Afganistan'da, Bahreyn'de, Irak'ta, Filistin'de hep Müslüman kardeşlerimizin kanı dökülüyor. Kerbela'da Hz. Hüseyin bize zalimlere karşı dik duruşu öğretmiştir. Zalimlere karşı dik duruş sergileyebilmemiz için önce fitne çıkartanlara fırsat verilmemelidir. Bu da vahdetle gerçekleştirilebilir" ifadelerini kullandı.

 

Program, yüz yıllardır Ehl-i Beyt adına birçok divan kaleme alan Erdebil şairlerinin eserlerini güçlü sesi ile günümüze taşıyan Erdebil'in meşhur meddahlarından Hacı Abdullah Dadaşi'nin mersiyeleri ve Sema Erdoğan'ın şiirleriyle son buldu.

 

Yaklaşık 14 asır önce gerçekleşen ve İslam dünyasını asırlardır süregelen büyük bir mateme bürüyen hazin Kerbela olayı ve Hz. Hüseyin'in (a.s) şehadetinin ardından 1377 yıl geçmesine rağmen ilk günkü gibi yürekler kan ağlıyor. Kerbela faciasının 40. günü anlamına gelen 'Erbain' için dünyanın birçok noktasında her yıl olduğu gibi bu yıl da merasim programları düzenleniyor.

 

Ehlader HABER

 

 
 
 
 
 
 
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler