23 Ocak 2021 Cumartesi Saat:
12:49
26-11-2014
  

7. İslami Uyanış Forumu'ndan Notlar

İslam dünyası Filistinlileri destekleseydi, Filistin'de gayrimeşru bir oluşum olmazdı...

Facebook da Paylaş 

Tahran'da düzenlenen 7. İslami Uyanış Forumu Danışma Konseyi Toplantısı'nda konuşan Ayetullah Hamanei'nin Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Arap ülkelerinde yaşanan halk hareketlerini 'İslami uyanış' olarak niteleyerek, "İslami uyanış sürüyor. Tekfirci olarak adlandırılan aşırı radikal dini gruplar İslami uyanışı durdurmak için oluşturuldu. Ancak İslami uyanış düşünüldüğü gibi durmuş değil. Bu radikal gruplar bazı Müslüman ülkeleri tarafından mali olarak desteklendiği halde Irak, Suriye ve Yemen halklarının Allah’ın yardımıyla bu gruplarla mücadele ettiklerini görüyoruz" dedi.

Velayeti, söz konusu grupların gerçekleştirdiği terör eylemlerine dikkati çekerek, "Dışlanmış ve sapkın gruplar, İslam dinini dünya kamuoyunda tahrip etmek ve Müslümanlar arasında ihtilaf oluşturmak için kuruldu. Onlar Müslüman olduklarını iddia ediyor.  Ancak İslam hiçbir zaman savunmasız çocukların ve kadınların başlarını kesmeye izin vermiyor. Tekfirci gruplar dünyada İslamofobiyi yaymaya çalışıyorlar. Kim, Filistin konusunda hiçbir tepki göstermeyen ve savunmasız çocuklarla kadınları katleden bir grubun Müslüman olduğuna inanır?" diye konuştu.

Konuşmasında Filistin ile İsrail arasındaki son çatışmalara değinen Velayeti, "Filistin halkının Mescid-i Aksa'da namaz kılmak isteyen insanlara uygulanan baskının azaltılmasına neden olan direnişiyle gurur duyuyoruz. Filistin'in diğer bölgelerinin de Gazze gibi Filistin halkının haklarının savunulması için silahlandırılmasını umuyoruz. Bizim Şii, Sünni, Hizbullah, Hamas ve İslami Cihat'ı desteklediğimiz gibi tüm İslam dünyası Filistinlileri destekleseydi, bugün Filistin'de Siyonist rejim adında gayrimeşru bir oluşum olmazdı" ifadelerini kullandı.


Yaklaşık otuz ülkeden kırk düşünür ve din adamının katıldığı 7. İslami Uyanış Dünya Forumu Danışma Konseyi Toplantısı, "İslami uyanışın önündeki fırsatlar ve tehditler, İslam dünyasının öncelikli konusu olarak Filistin meselesi ve üçüncü İntifada dalgası, radikal dini oluşumların İslami uyanışın tahril edilmesindeki rolü, İslam ümmeti birliği ve Müslümanların yeni İslam medeniyetini oluşturmadaki rolü" konularında düzenlenen oturumların ardından sona erdi.

 

Oturumun ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi:

 

"Zirve, mazlum Filistin halkının Gazze'nin 51 günlük savaşı sırasında emsalsiz direnişinin ardından hâla siyonistlerin vahşice saldırılarıyla karşı karşıya bulunduğu ve Müslümanları Kudüs'te ibadetten men eden, Müslümanların ilk kıblesine her türlü saygısızlıkta bulunan siyonist askerlerin cirit attığı alana dönüştüğü bir sırada düzenlendi.

Maalesef küresel istikbarın doğurduğu bazı akımların özellikle İslam ülkelerinde faaliyet göstermesi ve İslam'ın imajını zedelemesi kasıtlıdır. Bunun nedeni Müslümanların İslam'ın asil öğretilerine dönüşünü engellemek ve İslam dünyasının en önemli meselesi olan Filistin meselesini ikinci plana itmektir."

Bildiride ayrıca, Uluslararası İslamî Uyanış Forumu Yüksek Konseyi Üyeleri Ayetullah Hamanei'nin beyanatıları ışığında bu hassas şartlarda alimlerin görevleri ve İslam dünyasının en önemli meseleleri üzerinde istişarelerde bulundukları ifade edildi.

Zirveye katılanlar bildiride İslami Uyanış'ın, öz Muhammedi İslam'ın hakimiyetini gerçekleştirme çabalarının bir parçası olduğunu, zulüm ve istikbarla mücadelenin en önemli mısdakının, işgal altındaki Filistin'i siyonistlerden kurtarmak olduğunu ve bu mücadelenin nihai zafere kadar devam edeceğine inandıklarını vurguladı.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler