08 Ağustos 2020 Cumartesi Saat:
18:16
21-08-2013
  

8 şevval, "Baki Günü" Olarak Anılsın

Bakideki imamların (a.s) türbelerinin ihya olması gereklidir.

Facebook da Paylaş


 

Tercüme:

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Ayetullah Safi Gulpaygani, Baki mezarlığında ki imamların (a.s) türbelerinin Vahabiler tarafından yıkılmasını kınayarak, yıkımın yıl dönümü olan 8 şevval münasebeti ile ilgili bir bildiri yayınladı.

 

Yayınlanan bildiri metni şöyledir:

 

Bismillahirrahmanirrahim

 

"Allah'ın, yüceltilmesine ve içlerinde adının anılmasına izin verdiği evler…" Nur 36

 

Ed-durr'ul Mansur gibi büyük tefsir kitaplarında Suyuti şöyle rivayet etmiştir: "Resulullah'tan (s.a.a) bu ayeti kerime'de geçen yüce evler hangi şahsiyetlerin evleridir diye soruldu.

 

Peygamber cevap olarak şöyle buyurdu: "Enbiyanın evleri."

 

Halife Ebubekir Hz. Ali ve Hz. Fatıma'nın (s.a) evlerine işaret ederek "Acaba bu ev de mi onlardan biridir?" diye sordu.

 

Resulullah (s.a.a): "Evet hem de en faziletlilerinden." diye cevap verdi.

 

Mukaddes mekânların, Haremeyn'in ve İslami eserlerinin tahrip edilmesi, öylesine acı bir olaydır ki bu olayın İslam'a verdiği zarar ve ziyan, Moğolların Müslüman ülkelerdeki yaptığı katliamlardan daha fazladır. Telafisi mümkün olmayacak kadar ağırdır.

 

Bu büyük ihanet ve bu ihanetin altında yatan asıl siyaset, İslam tarihinin destekçisi ve göstergesi olan senet ve eserlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu mukaddes mekânların dünya döndüğü müddetçe korunması gerekir. Bu mekân ve kutsalların korunması için tüm gayretimizi sar etmeliyiz. Ama ne yazık ki bu mukaddes mekanlar korunamadı ve tahribe uğradı.

 

Başka hiçbir dinde böylesi destekleyici unsurlar yoktur. Bu eserler ve mukaddes mekânlar atalarımızın, İslam'ın doğduğu ilk günden bize ulaşmasını sağladığı görselliği olan güçlü ve sağlam kalelerdir.

 

Resulullah (s.a.a) ve O'nun pak Ehlibeyt'inin (a.s) şahsiyeti, İlahi davetin hüviyeti, İslam tarihinin onurlu ve manevi günleri, bu eserlerde saklıdır.

 

Hiçbir yazılı tarih bu eserlerin yerini alamaz. Müslümanlar dışında hangi millet olursa olsun, bu eserler kadar veya bundan azına sahip olsaydı, onları korumayı asli vazife olarak kabul ederlerdi. İslam düşmanlarının en büyük hedeflerinden biri bu eserlerin tahrip edilmesi hatta Kubbet'ul Hadra'nın (Yeşil Kubbe) unutturulmasıdır.  

 

Bu sinsi ve zararlı tuzak, düşmanlar ve gaflet uykusunda olan cahil gruplar eliyle yerine getirildi. (Heyhat)

 

İnna lillah ve inna ileyhi raciun.

 

Bu acı olayı Müslümanların her yıl yas ve matemle anmaları ve kınamaları gerekmektedir.

 

Zaman geçmeden bu eserler yeniden inşa edilmelidir. çzellikle Mekke'de bulunan Resulullah'ın (s.a.a) doğduğu ev, dedesi, amcası, değerli ve fedakar eşinin kabirleri ve Beni Haşim mahallesi.

 

Medine'de Uhud savaşının cereyan ettiği bölge, Hz. Hamza ve diğer şehitlerin kabirleri ve mazlum Baki mezarlığının ihya edilmesi gerekir. İslam ve beşeriyet âleminin iftiharları olan İmam Hasan (a.s), İmam Zeynulabidin (a.s), İmam Muhammed Bakır (a.s) ve İmam Cafer Sadık'ın (a.s) mezarı şerifleri hak ettiği saygıya kavuşturulmalıdır. Bu ayette geçen evlerden birisi olan İmam Cafer Sadık'ın (a.s) evi, yeniden onarılmalı ve ilk haline dönüştürülmelidir.

 

Ben özellikle Ehlibeyt dostlarından, bu eserlerin bekası ve Haremeyn'de yapılmış ve yapılmakta olan ihanetlerden vazgeçilmesini sağlamak adına, bu günleri Ehlibeyt'in (a.s) hüzün ve musibet günleri olarak kabul etmelerini, anmalarını istiyorum. Kalabalık gruplar halinde toplanarak, yas merasimleri düzenleyerek İmam Zaman'a (a.s) başsağlığı dilensin.

 

İslam'a, Kuran'a, Resulullah'a (s.a.a) ve Ehlibeyt'ine (a.s) yapılan her hakaretleri kınanmalıdır. Ehlibeyt dostları bu cinayetleri unutturmasınlar ve bugünü "Baki Günü" olarak ansınlar.

 

"Onlar ağızlarıyla Allah'ın nurunu söndürmek istiyorlar. Hâlbuki kâfirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır." Saff 8

 

Vesselamu aleykum ve rehmetullah

 

Lütfullah Safi Gulpaygani

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler