22 Ekim 2020 Perşembe Saat:
23:47
12-06-2014
  

9 Maddede IŞİD Denilen Bela

Ahmet Hakan, bugünkü yazısında 'IŞİD denilen bela'nın Türkiye'nin başına açacağı işleri yazdı.

Facebook da Paylaş

 

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, 'Dokuz maddede IŞİD denilen bela' başlıklı yazısında, bundan sonra atılacak adımların sonuçlarının neler olacağını yazdı.

AK Parti cenahında bir süredir "Ahmet Davutoğlu başbakan olmalıdır" tezinin konuşulduğunu anımsatan Hakan, "Yazın bir kenara: Musul’un El Kaide’nin eline geçmesi, bu gazlamanın sonunu getirebilir" diye yazdı.

Ahmet Hakan'ın bugünkü yazısının ilgili kısmı şöyle:


MADDE BİR: Esad'ı devirmenin hayalini kuran Türkiye, en başta IŞİD’i hiç önemsemedi. Hatta tam destek vermese de üstü örtülü göz yumdu. Gerçi sonra nasıl bir belayla karşı karşıya kaldığını fark etti ama artık çok geç olmuştu. O kadar geç oldu ki. Sonuçta IŞİD, Irak’ın Musul’unu bile ele geçirebildi.

MADDE İKİ: Türkiye, IŞİD denilen bela karşısında tam anlamıyla çaresiz. Irak hükümetiyle işbirliği yapsa, Maliki'yle arası açık. Kürtlerle işbirliği yapsa Barzani/PYD çelişkisine oynamış. Savaşa girse, Nasıl çıkacağı belli değil. Batı ile bir şeyler denese, Onlarla da anlaşamıyor. "Stratejik derinlik" dese, Diye diye ne hale gelindiği ortada. Tam bir açmaz yani.

MADDE ÜÇ: Ne demişti dün Ahmet Davutoğlu? Şunu demişti: "Son 48 saattir Irak'ta yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Musul Başkonsolosluğumuzun güvenliği için gerekli önlemler alındı." Bunu söylemesinin üzerinden 24 saat geçmeden Musul Başkonsolosluğu basıldı, görevliler rehin alındı. Türk siyasi tarihine geçecek boyutta diplomatik bir çöküştür bu.

MADDE DÖRT: "Savaşalım" falan diyenlere, "Yavaş gelin de saçınız, başınız dağılmasın" demek isterim. Savaşacaksın da nasıl savaşacaksın birader? Karşında ilkesiz ve barbar bir örgüt var. Onunla yapacağın savaşın- Allah göstermesin – sınırlarının içinde ne türden patlamalara yol açacağından haberin var mı senin?

MADDE BEŞ: El Kaide belasını durduracak tek güç var: Şii ittifakı. Bunun anlamı şudur: İslam dünyasında "El Kaide barbarlığı'nın karşısına ancak mezhep motivasyonuyla çıkılabiliyor. Mezhep farkı olmasa, mezhep gayreti olmasa El Kaide’yi durduracak bir güç yok. Gel de İslam dünyasının bu hali karşısında derin bir azap duyma!

MADDE ALTI: Bu zamana kadar Kürtler açısından büyük bir sorundu "IŞİD". Musul ve Kerkük devreye girdiği andan itibaren IŞİD, Türkmenler açısından da büyük sorun olmaya başladı. Göreceksiniz: Tablo değişmezse çok yakında IŞİD sorunu, Türkiye'nin bir iç sorunu haline gelecek. Tehlike büyük yani...

MADDE YEDİ: AK Parti cenahında bir süredir "Ahmet Davutoğlu başbakan olmalıdır" tezi pompalanıyordu. Yazın bir kenara: Musul'un El Kaide’nin eline geçmesi, bu gazlamanın sonunu getirebilir.

MADDE SEKİZ: Yeryüzünde Müslümanlık adına siyaset güdenler, El Kaide'nin bu son zaferi karşısında büyük sıkıntıya girdi. Çünkü Müslümanlık adına siyaset güdenler, El Kaide türü barbarlığın "İslam’ın ta kendisiymiş" gibi takdim edilmesine güçlü bir itiraz geliştiremedi. Bu da aralarındaki mesafenin anlaşılmasını zorlaştırdı

MADDE DOKUZ: IŞİD'in Musul'u alması ve oradaki Türk Konsolosluğu'nu basması, en çok AK Parti hükümetini derinden etkileyecek. İslam'ın adını kullanarak barbarlık yapan bu örgüt karşısında AK Parti hükümeti, kendi izlediği siyasi çizgiyi İslami açıdan revize etmek zorunda kalacak. Ne diyecek? Nasıl bir üslup kullanacak? Bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var: Bir şeyler kesin değişecek.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler