17 Ocak 2021 Pazar Saat:
02:17
05-09-2017
  

A. Hamanei Medrese Öğrencileriyle Görüştü

İslam’ın insan, toplum ve siyasetle ilgili mantık dolu sözlerini dünya halklarına, özellikle de genç kuşağa ulaştırmamız durumunda kesinlikle bu kabul görecektir

Facebook da Paylaş

 

 

Geçtiğimiz günlerde medrese talebeleri ile görüşen Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, gelişen İslam karşısında hiddetlenip, olmadık hilelere başvuran kâfirlere dair Kur’an-ı Kerim’den bir ayetle sözlerine başladı: 'İslam ve Kur’an'ın egemenliği hep var olmuştur ama Allah düşmanlarının bizlerden, kararlılığımız ve hareketimizden rahatsız olmayışları, kendimizin yararlı olduğumuz hususunda kuşkulanmamıza neden olmalıdır.' dedi.

 

Ayetullah Hamanei: 'Tertemiz bir yaşamın oluşturulması konusunda nasıl ki peygamberlerin dahi düşmanları olmuşsa kesinlikle bizim de karşıtlarımız olacaktır. Bunun üstesinden gelmek için de din ulemasının kendisini uzun vadeli, kalıcı, etkili ve sonuç verici bir çaba ve gayrete hazırlaması gerekmektedir.' dedi.

 

İran'da İslami düzenin kurulması ve bu dönemin din âlimliği görevinin yerine getirilmesi için sağladığı imtiyazlara değinen İmam Humeyni'nin varisi Seyyid Ali Hamanei, 'Topluma İslami ortamın hâkim olması bu özelliklerden birisidir ve dünya genelinde, Marksist ve Liberalist düşüncelerin neticesizliğinden kaynaklanan hayal kırıklığının verdiği fikri boşluğun bugün daha da hissedilir olduğu aşikardır, hal böyle olunca İslami düşüncenin yeni ve çağdaş sözlerinin sunulması için güzel bir zemin hazırlanmıştır. diye buyurdu.

 

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, 'İslam’ın insan, toplum ve siyasetle ilgili mantık dolu sözlerini dünya halklarına, özellikle de genç kuşağa ulaştırmamız durumunda kesinlikle bu kabul görecektir.' dedi.

 

İslam İnkılâbı Rehberi sözlerinin devamında, İslam'ın hayat verici mesajının iletilmesi için sanal âlemin gelişmesiyle günümüz dünyasında ortaya çıkan kapsayıcı medya ve iletişim aracılarına değinerek; 'Bu dönemin bir diğer imtiyaz ve avantajı da, zihinlerdeki soru ve şüphe yığınlarının geçmiş zamanlara göre daha fazla olması, bunun da zihinleri aktif hale getirerek cevaplar bulmak ve ilmin sınırlarını aşmak için zemin hazırlamasıdır.' dedi.

 

Soru ve kuşkularda takılıp kalınmaması gerektiği gibi cevaplarında da mantıklı ve sahih cevaplar bulmamız gerektiğini belirten İslam İnkılâbı Rehberi konuşmasının bir başka bölümünde ise talebelerce dile getirtilen bazı konulara temas ederek onlarla ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

 

Dini ilimler talebelerinden bilimsel ders ve tartışmaya önem vermelerini isteyen Ayetullah Hamanei, toplumda etkili olmanın başlıca şartının bilimsel seviyenin yükseltilmesi ve bilgi birikiminin arttırılması olduğunu, İmam Humeyni'nin de bilim seviyesinin üst düzeyinde olduğunu ve bu yolla İslam İnkılâbı mücadelesi ve hareketini başarıya ulaştırmayı başardığını söyledi.

 

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, zaaf noktaların giderilmesi ve arzulanan bir ortamın sağlanması yolunun mücadele, hedefli bir hareket ve sarsılmaz bir iradeye bağlı olduğunu belirterek, mücadelenin, çaba, mücahide, teşkilatlanma ve fikir ortaklığından ibaret olduğunu söyledi.

 

Bir takım kişi ve yazarların İslam İnkılâbı ve mücadelesinin artık son bulduğu hakkındaki yorumlarının ise yanlış olduğunu ve bunun İnkılâb'a karşı hıyanet sayıldığını belirten Ayetullah Hamanei, İslam İnkılâbı'nın geçmiş normları alt üst ettiğini, yeni normlar getirdiğini ve İnkılâb'ın devam etmesinin yeni normların korunması demek olduğunu söyledi.

 

İslam İnkılâbı normlarının devam ettirilmesi ve korunmasının çok çetin olduğunu ve mücadeleyi gerektirdiğini belirten Hamanei, İslam İnkılâbı'na karşı çıkan ve sabotajlarda bulunan ellerin, İslam İnkılâbı normlarının devam etmesi karşısında da böyle davranmaları normal olduğunu, ama İnkılâp zaferinin mücadeleyi gerektirdiği gibi İnkılâp normlarının sağlamlaştırılması ve İslami bir toplumun oluşturulmasının da benzer bir mücadeleyi gerektirdiğini söyledi.

 

Konuşmasının sonunda, tüm genç talebeleri takvalı olmaya, ibadette istekli bulunmaya, Kur’an ve duayla ünsiyet bulmaya davet ederek, bu istikametin, dille tebliğ metodundan daha etkili olduğunu ve bunun için de ilk etapta işe kendimizden başlamamız gerektiğini buyurdu.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler