28 Ekim 2020 Çarşamba Saat:
23:06
22-05-2014
  

ABD'den Sonra Fransa'dan Silah Talebi!

Carba, Batılı müttefikleri ile yaptığı görüşmelerde sahadaki muhalifler için silah talep ediyor...

Facebook da Paylaş 

Al Jazeera'nin haberine göre Suriye muhalefetinin başkanı Carba, Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile görüştü. Hollande, kimyasal silah kullanmaya devam ettiği takdirde Suriye rejimine yeni yaptırımlar uygulanacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmed Carba, Elysée Sarayı'ndaki görüşmeden sonra ortak basın toplantısı yaptı.

Kimyasal Silah kullanıldığına dair yeni ipuçları ortaya çıkarsa rejimin yargılanması ve yeni yaptırımların uygulanması için bütün hukuk yollarını kullanacakalrını söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Suriye halkı adına konuşabilecek tek meşru mercinin SMDK olduğunu ve Paris'te koalisyon için büyükelçilik açılacağını duyurdu.

SMDK Başkanı Carba ise "Gidişatı değiştirmek için silaha ihtiyacımız var" dedi.

Cenevre'deki siyasi çözüm çabalarının başarısızlığa uğradığını hatırlatan Carba, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar İbrahimi'nin istifasının bunun göstergesi olduğunu belirtti.

Ahmed Carba, Fransa'dan önce gittiği ABD'de Barack Obama, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile birlikte senatörler ve sivil toplum temsilcileri ile de görüşmüştü.

Ziyarette Washington yönetimi, Suriye muhalefetine 27 milyon dolar ek 'öldürücü olmayan' yardım yapacağını açıklamış ve SMDK'nın irtibat bürosunun statüsünü yükselterek resmi diplomatik misyon açmasını onaylamıştı.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler