08 Ağustos 2020 Cumartesi Saat:
06:28
18-09-2012
  

ABD Dört Dönüyor!

Clinton, Petreaus, Angelina Jolie'den sonra dördüncü konuk olan Dempsey'de Türkiye'de

Facebook da Paylaş

 

 
 
 
 
ABD'den Türkiye'ye gerçekleşen üst düzey ziyaretçi akını sürüyor. CIA Başkanı Orgeneral Petraeus'tan sonra beklenen konuk, ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de, Romanya'nın Sibiu'daki NATO Askeri Komitesi Konferansı'nın ardından  Ankara'ya geldi.
 
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns, geçtiğimiz Perşembe günü yapacağı Türkiye ziyaretini, Libya'daki ABD Büyükelçisi Christopher Stevens'ın öldürülmesi üzerine ertelemişti. Türkiye'ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren ve Genelkurmay Başkanı Nejdet Özel'in konuğu olarak Başkente gelen ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey'le temasların içeriğinde şu konular ele alınıyor; Suriye konusunda Uluslar arası arenada yalnızlığa itilen Türkiye'nin konumunun gözden geçirilmesi, Suriye meselesinin yükünü ve sıkıntısını en fazla çeken dört ülkeden biri olan Türkiye'ye destek verilmesi, artan teröre karşı istihbarat paylaşımının Kuzey Irak'la beraber Suriye'yi de kapsaması, İran ve İsrail'le ilişkiler.
 
Angelina Jolie de gelmişti
 
Geçtiğimiz günlerde CIA Ajanı olduğu yorumları yapılan, Hollywood yıldızı ve BM Özel Temsilcisi Angelina Jolie ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Kilis Öncüpınar'da Suriyeli sığınmacıların yaşadığı konteyner kenti ziyaret etmişti. Jolie, Türkiye'nin büyük bir cömertlik göstererek kurduğu kampları ve mültecilere sağladığı imkanları beğenerek Türkiye'ye teşekkür etmişti.
 
Suriye'ye ekim senaryosu
 
İsrail'e yakın diplomatik kaynaklara göre, Suriye'ye Ekim ayında bir operasyona hazırlanıldığı ifade ediliyor. ABD Siyasetçi ve üst düzey askeri diplomasisinin, Ankara'yı mesken tutmasının sebebi, başından beri bu operasyonun Türkiye eliyle yapılmasına yönelik olması biliniyor. Türkiye ise, Suriye konusunda hem BM hem de NATO sistemindeki tepkilerin istediği hızda ve şiddette olmamasından dolayı hayal kırıklığı yaşadığını gizlemiyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Suriye içinde bir tampon ve uçuşa yasak bölge oluşturulması çabalarının BM'de fiyaskoyla sonuçlanmasının ardından, AKP hükümetinin söz konusu ziyaretlerdeki önceliğinin Suriye'de içine düştüğü zor durumdan ABD'nin somut desteğini alarak kurtulma çabası olduğu ifade ediliyor.
 
Dempsey kimdir?
 
Geçtiğimiz yıl göreve atandı. ABD'nin Irak ve Afganistan işgallerinin acı ve başarısız tecrübelerinden sonra göreve gelen Amerikalı General Dempsey, Suriye konusunda başta ABD'li şahinler ve onların baskıları ile Başkanı Barak Obama ile ters düşen çıkışları dikkat çekti. Dempsey, ABD'nin veya NATO'nun Suriye'ye tampon bölge için bile olsa sorumluluk almasına, dahası bir operasyona girmesine kesinlikle karşı olduğunu açıkladı. Washington Hükümeti'nin bu yöndeki politikasıyla hatalı davrandığını ifade etti. ABD Genelkurmay Başkanının, İsrail'in nükleer programını bahane ederek İran'ı vurmasına da "suç ortağı olmamak için" karşı çıkmasıyla dikkat çekti. Böyle bir Dempsey Ankara'yı ziyaret ediyor.
 
Libya'dan sonra ABD, politikasını gözden geçirecek
 
Uluslararası gözlemcilere göre, İslam'a hakarete yeltenen ABD-İsrail yapımı dünya kamuouyana yansımasının ardından ABD'nin Libya'da Büyükelçisi Christopher Stevens'ın öldürülmesi ve sonrasında Mısır ve birçok diğer Arap ülkesine de yayılan ABD karşıtı gösterilerden sonra Suriye ve Ortadoğu politikasını ABD gözden geçirecek. Dolayısıyla Dempsey ziyareti sonrasında da Suriye konusunda Beyaz Saray yönetiminden bir aksiyon beklememek gerek.
 
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, Libya olayının ilk şaşkınlığıyla "Ama biz onlara özgürlük götürmüştük" sözleri de buna delil gösteriliyor.
 
Gözlemciler, Arap Baharı sürecinde ABD'ye göre çok erken veya çok Suriye'de olduğu gibi çok aşırı hareket eden Türkiye ve AKP Hükümeti'ne ders vermek için Suriye ateşinde oyalama taktiklerine devam edileceğini de kaydediyorlar.
 
Aynı kaynaklara göre, söz konusu görüşmeler sonrasında PKK ile mücadele konusunda ABD 'nin sürpriz bir adım atması da beklenmiyor. Ziyaretlerin ardı arkası kesilmiyor, temaslar yoğun, ancak annelerin evlat acısı dinmiyor. Batıdan dost olmuyor.
 
Özel, ABD'li meslektaşı ile görüştü
 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey ile bir araya geldi. Dempsey'in gelişinde Orgeneral Özel, tarafından karşılanmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı'nda resmi karşılama töreni düzenlendi. İki komutan, milli marşların okunmasının ardından tören kıtasını selamladı ve ardından Genelkurmay binasına girdi.
 
milligazete
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler