04 Ağustos 2020 Salı Saat:
02:56
27-07-2015
  

ABD'nin Ortadoğu'daki Yeni Hatası

Türkiye'nin 2011 yılından beri cihatçı hareketlerin büyümesinde hayati rol oynadığına şüphe yok...

Facebook da Paylaş


 

"ABD, Türkiye'nin PKK'yı hedef alan hava saldırılarını onaylayarak, Irak Savaşı'ndan bu yana Orta Doğu'daki en büyük hatasını mı yaptı?" başlığını taşıyan bir yazı kaleme alan Independent gazetesinin tanınmış Ortadoğu yazarı Patrick Cockburn, Türk polisinin, hükümete muhalif her kesime yönelik baskısını artırdığına da dikkat çekerek şu analizde bulunuyor:

"ABD Türkiye'yi, Irak ve Suriye'deki savaşa dâhil ederek kendisini Türkiye'nin istikrarsızlaşmasını kolaylaştıran ülke pozisyonunda bulabilir. Bunu yaparken IŞİD'i yenemeyeceği de açık. Eğer sonuç bu olursa, ABD 2003'te işgal ettiği Irak'ta Saddam Hüseyin'i indirerek yaptığı hatadan sonra Ortadoğu'daki en büyük hatasını yapmış olur.

Türkiye'nin amacının, olası bir erken seçimde zafer elde etmek olabileceği değerlendirmesini yapan Cockburn;

"Geçen iki yılda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm gücü kendi elinde toplamaya çalışırken, ülke de giderek istikrarsızlaştı ve şiddet arttı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süre içinde koalisyon hükümeti kurulamazsa yılsonunda yapılması planlanan erken seçimi kazanma niyetinde. IŞİD ve PKK'nın saldırılarının büyüteceği Kürt ve terörizm karşıtı dalgayı arkasına alarak, seçimde çoğunluğu kazanmayı deneyebilir” ifadelerine yer veriyor.

Daha önceki yazısında Suruç saldırısını analiz eden Independent yazarı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun saldırı sonrası yaptığı "İlk işaretler DAEŞ'i gösteriyor" açıklamasını da önemli bulmuş. Türk yetkililerin daha önce bu tip saldırılardan otomatik olarak Suriye hükümetini sorumlu tuttuğunu hatırlatarak;

"937 kilometre uzunluğundaki Türkiye sınırından gidip gelmelerin, 2011 yılından bu yana Suriye'deki cihatçı hareketlerin büyümesinde hayati rol oynadığına şüphe yok. Suriye'ye akın eden binlerce yabancı gönüllünün hemen hemen tamamı bu ülkeye Türkiye üzerinden gitti. Türkçe ya da Arapça bilmeyenler bile sınırı geçmekte fazla zorlanmadı.


Türkiye birçok yönden IŞİD ve Nusra Cephesi için güvenli bir sığınak oldu. Afganistan'daki Taliban militanlarını destekleyen ve onlara güvenli bir bölge sunan Pakistan'a benzer bir rol oynadı" ifadelerini kullanmıştı.

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler