05 Mart 2021 Cuma Saat:
21:36
13-12-2012
  

ABD Suriyeli muhalifleri tanıdı

Muhalefet koalisyonunu Suriye halkını yansıtabilecek temsil niteliğine haiz olduğuna kanaat getirerek bu kararı aldık.

Facebook da Paylaş

 

ABD Başkanı Barack Obama Fas'taki Suriye'nin Dostları Grubu toplantısından hemen önce, Suriye Ulusal Koalisyonu'nu Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanıdıklarını açıkladı.
 
Başkan Obama ABC kanalına yaptığı açıklamada, "Muhalefet koalisyonunun artık yeterince kapsayıcı olduğuna ve Suriye halkını yansıtabilecek temsil niteliğine haiz olduğuna kanaat getirerek bu kararı aldık" şeklinde konuştu.
 
Suriye Devrimi ve Muhalefet Güçleri Ulusal Koalisyonu'nu tanıyan ilk Batı ülkesi Fransa olmuştu. Fransız yetkililer geçen ay, Koalisyon'u Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak kabul ettiklerini açıklamıştı.
 
Fransa'yı İngiltere, Türkiye ve Körfez ülkeleri takip etti. Fakat Koalisyon, henüz küresel bir destek elde edememişti. Zira Koalisyon'un toplumun bütün kesimlerini temsil edip etmediği konusunda şüpheler söz konusuydu.
 
Washington, daha önce muhalif gruplardan El Nusra'yı El Kaide ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle kara listeye almıştı. ABD'nin bu adımıyla radikal grupların Suriye halkının geleceğinin inşasında rol alamayacağı uyarısında bulunduğu yorumları yapılmıştı.
 
çst düzey yetkililer muhaliflerin tanınması konusunda yapılan hamleye rağmen, Washington'un muhalifleri doğrudan silahlandırmama politikasından vazgeçmeyeceğini vurguladı.
 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Koalisyon'u meşru temsilci olarak tanıma kararını anlaşmaların ihlâli şeklinde yorumlayarak sert bir şekilde eleştirdi.
 
Lavrov, eleştirisinde, bu anlaşmaların 40 binden fazla kişinin öldürüldüğü çatışmaların tüm taraflarını kapsayan bir Suriye diyaloğu başlattığını da sözlerine ekledi.
 
 
Kaynak: DW Türkçe
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler