16 Ocak 2019 Çarşamba Saat:
08:43
29-09-2014
  

Adakla İlgili Meseleler

Ayetullah Seyit Ali Hamanei'nin Fetvaları

Facebook da Paylaş

 

Kadının Adak Adamasında Kocasının İzni

 

Soru: Kadının kocasının izni olmadan adak adamasının hükmü nedir?

 

Cevap: Eğer kadının kocası yanındaysa, ihtiyat gereği kadın kocasının izniyle adak adamalıdır.

 

Adağın gereğini yapmama

 

Soru: Ben bir dahaki ramazan ayına kadar otuz gün oruç tutmağı adak adamıştım, ama ramazan ayı geldi ve ben bu orucu tutmağa muvaffak olamadım. Şimdi benim vazifem nedir? Adağıma uymasam ne olur?

 

Cevap: Eğer adak adarken adağın özel cümlesini okuduysanız ve otuz gün oruç tutmaya kudretiniz vardıysa adağınızın gereğini yapmanız gerekir ve aksi takdirde adağına uymayanların kefaretini vermeniz gerekir. Adağın kefareti aynı yeminin kefareti gibidir. Ancak adak adadıktan sonra özrünüzden dolayı bu adağı yerine getirmemişseniz kefaret vermeniz gerekmez ve özrünüz bertaraf olduktan sonra bu oruçları tutmanız gerekir.

 

Adakla ilgili değişik meseleler

 

Soru: Eğer birisi günde yüz tane salavat çevirmeye adak adarsa ve günün hangi saatleri olduğunu belirlemezse acaba gün gece yarısı 12’ye kadar mıdır? Bir gün gece 12’den sonra adağını hatırlarsa ve o saatten sonra salavatları çevirirse acaba adağı sahih midir?

 

Cevap: Eğer belli bir saati belirlememişse 24 saat içinde herhangi bir saatte yapması yeterlidir. Elbette bu adağı adarken adak özel cümlesini kullanmamışsa bu adağı yapmamanın bir sakıncası yoktur. Ayrıca bu adağı belirlenen vakitten sonra da yerine getirse sahihtir.

 

Adağı Yerine Getirme

 

Soru: Bendeniz adak cümlesini kullanarak dedim ki eğer hacetim gerçekleşirse 14 Cuma peş peşe oruç tutacağım. Hacetim gerçekleşti ama bir türlü oruçları yerine getirmedim. Şimdi oruçları tutmak yerine kefaret vermek istiyorum. Bu işi nasıl yapmam gerekiyor?

 

Cevap: Eğer oruç tutacağınız cumaları belirlememiştiyseniz ve herhangi bir 14 Cumada tutmaya karar vermiştiyseniz, adağınıza amel etmek zorundasınız.

 

Dini Azınlıkların Adakları

 

Soru: Ben Ermenilerin de yaşadığı bir mahallede dini bir heyetin başkanlığını yapıyor ve halkın verdiği adak kurbanlarını alıp kesiyorum. Bu meselede ermeni vatandaşların verdikleri kurbanla Müslümanların verdiği kurbanlar arasında bir fark var mıdır?

 

Cevap: Eğer size para verirlerse ve kurban alma işini size bırakırlarsa istediğiniz kurbanı alıp kesebilirsiniz. Adanan kurban hususunda Müslümanla gayrı Müslim arasında bir fark yoktur. Ancak gayrı Müslimler adadıkları kurbanı kendileri keserlerse onun eti helal değildir.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler